HRVATSKA INDUSTRIJA VIDEOIGARA: 14 posto više zaposlenih | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

HRVATSKA INDUSTRIJA VIDEOIGARA: 14 posto više zaposlenih

Kompanije drugu godinu za redom ostvaruju dobit veću od 10 milijuna eura

 igranje igara gaming (2).jpg Izvor: LJSphotography / Alamy / Alamy / Profimedia

Analizu hrvatske industrije proizvođača videoigara izradio je Klaster hrvatskih proizvođača videoigara, uz podršku A1 Hrvatska, a odnosi se na period od 2019. do 2021. godine.

Udio izvoza u prihodu ovih gospodarskih pokretača je tijekom prošle godine bio čak 80%, što je gotovo duplo više od prosjeka domaće IT industrije koja se nerijetko ističe kao vodeća industrija hrvatskog tržišta i jedan od najvećih aduta u pozicioniranju na globalnom tržištu.

Gejming sektor bilježi rast službenog broja zaposlenih u usporedbi 2020. i 2021. od 14%. Udio zaposlenih Hrvata u kompanijama je čak 97,5% te je gejming industrija već sada važan segment hrvatskog gospodarstva uz značajnu perspektivu razvoja. Ukupno je na kraju 2021. u pravnim osobama bilo zaposleno 474 ljudi dok je u 2020. bilo 425.

 Ivan Murat, Monika Majstorović, Aleksandar Gavrilović, Damir Đurović.JPG
Ivan Murat, Monika Majstorović, Aleksandar Gavrilović, Damir Đurović
Izvor: A1 Hrvatska

„Brojni su studiji koje bih mogao navesti, počevši od Escape Simulatora u izvedbi samoborskog Pine studija preko casual mobilnih igara svima dobro poznatog Nanobita pa sve do visoko-budžetnih PC naslova poput Gamepiresovog SCUM-a ili Croteamovog Serious Sam serijala. Imamo kompanije koje svoj uspjeh temelje na potpuno različitim projektima, pri čemu je njihova dobit samo tijekom 2021. bila između 4 i 44 milijuna kuna. To je ono što nas kao zajednicu nadahnjuje i iznimno veseli. Napredak je kontinuiran, ostvaren zajedničkim snagama i uz pomoć partnera, poput A1 Hrvatska, koji upravo u gejmingu prepoznaju vrijednost i potencijal rasta i razvoja“, izjavio je tajnik Klastera hrvatskih proizvođača videoigara Aleksandar Gavrilović.

Nekoliko institucija razvilo je i programe obrazovanja u game developmentu od kojih je možda i najznačajnija izgradnja poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1 u Novskoj. Od osnutka 2018. razvojni put u inkubatoru započelo je čak 75 start-upova.

Većina hrvatskih gaming studija želi raditi igre koje i sami vole igrati te listom dominira mnogima omiljeni RPG žanr, zatim click-and-click avanture do TBS, RTS i taktičkih igara. 64 posto igara prodaje se preko Steama, po 41 posto preko Xbox i Android trgovina, a kroz Appleovu trgovinu za iOS uređaje proda se 35 posto igara nastalih u Hrvatskoj.

Studiji koriste više od jednog game enginea, ali dominantan je Unity koji odgovara i malim indie timovima i srednje velikim uhodanim studijima.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI