Savjeti će vam sačuvati i novac i živce, a pripazite i na svoj mobilni novčanik
Uoči promotivnih dana (poput Crnog petka, Božića, Uskrsa, ljetne i zimske rasprodaje) neke trgovine prvo povećavaju cijene samo kako bi ih ponovno snizile i plasirale na tržište kao cijene s popustom.
Tijekom dužeg razdoblja pratite i uspoređujte cijene željenog proizvoda. Također, pomoću besplatnih internetskih alata možete uključiti obavijesti o sniženjima, savjetuje Europski potrošački centar Hrvatska.
Prijevare putem sučelja
„Dark patterns“ tj. prijevare putem sučelja su marketinški trikovi osmišljeni da manipuliraju potencijalnim kupcima i natjeraju ih na neplanirane kupnje. Neki od primjera su „Samo danas 50 posto popusta!“ ili „Požurite, preostala su još samo tri artikla!“ Primijetit ćete to i prilikom rezervacije smještaja ili kupnje avionskih karata kada će pisati da su ostala još samo dva slobodna sjedala.
Prepoznavanje ovakvih postupaka kao prijevara može pomoći u smanjivanju pritiska kojeg moguće osjetite prilikom kupnje. Stoga, uzmite vremena i usporedite cijene i alternativne proizvode prije donošenja odluke o kupnji.
Nevjerojatna je moć koju ima vaša kreditna kartica
I na internetu se nude različiti načini plaćanja, od kojih svaki ima i prednosti i nedostatke. Prilikom plaćanja po računu, trgovcu ne morate otkriti svoje bankovne podatke, međutim, s druge strane, postoji rizik od prekoračenja roka za plaćanje.
Izvor: ShutterstockPlatne usluge kao što su PayPal ili Klarna uglavnom nude zaštitu kupaca ali, u slučaju problema, komunikacija može biti kompliciranija budući da je uključena i druga strana. Iako se kreditna kartica smatra sigurnim sredstvom plaćanja postoji i druga prednost: u slučaju neisporučenog proizvoda ili prijevare plaćanje se u mnogim slučajevima može otkazati zahvaljujući postupku storniranja, tj. opoziva plaćanja (Chargeback). Da biste to učinili obratite se vašoj kartičnoj kući, ali imajte na umu da situaciju prvo morate pokušati riješiti s trgovcem.
Dvostruko zaključajte svoj mobilni novčanik
Beskontaktno je plaćanje doživjelo pravi procvat tijekom pandemije, što je dovelo do lakše kupnje i manje koraka prilikom kupnje. Sve više potrošača koristi i tzv. mobilne novčanike, tj. aplikacije za pametne telefone koje omogućuju pohranu svih bankovnih i kreditnih kartica kao i putnih karata i podataka o članstvu na jednom mjestu.
Izvor: ShutterstockTo je jako praktično, ali nije li ujedno i opasno imati sve te osjetljive podatke objedinjene zajedno, pogotovo u slučaju hakiranja ili gubitka mobitela? Općenito, mobilni se novčanici smatraju sigurnima. Vaši podaci su šifrirani i ne mogu ih vidjeti niti trgovci niti druge osobe.
Ipak, odabirom dvostruke provjere autentičnosti bolje ćete zaštitite svoj mobilni novčanik, a svakako postavite i dodatnu lozinku.
Odgoda plaćanja
„Kupi sada, plati poslije” nije uvijek dobra ideja jer sve više internetskih trgovina kao način plaćanja nudi mogućnost odgode. Takva opcija podrazumijeva da robu prvo zaprimite, a platite ju kasnije.
Izvor: ShutterstockOpcija „kupi sada, plati poslije“ često ima oblik ugovora o kreditu. Na taj način proizvod možete isprobati prije nego što odlučite želite li ga zadržati, a u slučaju povrata, inače plaćeni iznosi se ne moraju vratiti jer plaćanje zapravo još niti nije izvršeno. Tako se dva načina plaćanja računa i plaćanje na rate neometano spajaju.
Istovremeno, ova pogodnost skriva i određene opasnosti. Nekima je to jedini način na koji si mogu priuštiti određeni proizvod. Savjet je da se suzdržite od kupnje i izbjegnete nenamjerno nakupljanje duga. Štoviše, ako ne platite na vrijeme, možda ćete morati doplatiti dodatne naknade.