OBNOVLJIVA ENERGIJA: U nekim regijama raste, u drugim za(o)staje | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

OBNOVLJIVA ENERGIJA: U nekim regijama raste, u drugim za(o)staje

Autor Krunoslav Ćosić

Iznadprosječan rast obnovljive energije primjetan je u određenim dijelovima svijeta

 Obnovljiva energija (1).jpg Izvor: Mariusz Burcz / Alamy / Alamy / Profimedia

Kapaciteti obnovljive energije diljem svijeta više su se nego udvostručili u 10 godina između 2013. i 2022., pokazalo je novo objavljeno izvješće Međunarodne agencije za obnovljivu energiju.

Međutim, napredak je bio dosta statičan, s velikim kapacitetima koji su izgrađeni u Europi i golemim napretkom posebno u posljednjem desetljeću koji se dogodio u Kini. Ostale regije, točnije Južna i Srednja Amerika kao i Bliski istok i Afrika, niti su već izgradile velike kapacitete niti su doživjele natprosječni rast u navedenom vremenskom razdoblju - što stvara opasnost da zaostaju u globalnoj energetskoj tranziciji.

Međunarodna financijska pomoć zemljama u razvoju za potporu istraživanju, razvoju i proizvodnji čiste energije koja je 2021. smanjena ispod razine iz 2012. sigurno ne pomaže ovom problemu, piše Statista.

 Ukupna obnovljena energija u megavatima po regijama, od 2013. do 2021.jpg
Ukupna obnovljena energija u megavatima po regijama, od 2013. do 2021
Izvor: Statista

Zemlje u Aziji i Oceaniji, osim Kine, pokazale su iznadprosječan rast obnovljive energije budući da je njezin kapacitet sada dva i pol puta veći nego što je bio 2013. Regija je prestigla Sjevernu Ameriku u megavatima obnovljive energije instalirane, ali s obzirom na mnogo veću populaciju kontinenata sa sigurnošću se može reći da je napredak obnovljive energije u Aziji relativno sporiji izvan Kine.

Trenutačni napredak u postavljanju obnovljivih izvora energije znači da je u 2021. godini 27,8% svjetske električne energije bilo proizvedeno putem obnovljivih izvora. To je bio tek neznatan porast od 0,2% u odnosu na 2020. jer je proizvodnja neobnovljive energije — koja je također posebnost Kine — ponovno dobila veću brzinu.

Uzimajući u obzir ne samo električnu energiju već sve izvore energije u svijetu udio obnovljivih izvora energije ponovno će se smanjiti na samo 8% 2022. To znači da obnovljiva energija još ima dug put, posebno u scenariju neto nulte emisije 2030., što pokazuju podaci Međunarodne agencije za energiju.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI