Nećete vjerovati koji su glavni izazovi u razvoju i radu vjetroelektrana | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Nećete vjerovati koji su glavni izazovi u razvoju i radu vjetroelektrana

Autor Krunoslav Ćosić

Potrebna nam je čista energija, ali pri tome moramo paziti i na životinje

 Vjetroelektrana.jpg Izvor: Sergei Krestinin / Alamy / Alamy / Profimedia

Vjetroelektrane na ekološki način proizvode električnu energiju, ali postoje izazovi koji remete taj sklad. Jedan od njih su stradavanja živih bića poput ptica i šišmiša dok se sudaraju s rotirajućim lopaticama vjetroturbina.

 Vjetroelektrane ptice (1).jpg Izvor: Shutterstock

Stoga je pametno planiranje i učinkovite mjere ublažavanja utjecaja vjetroelektrana na ptice i šišmiše ključno za ekološku održivost proizvodnje ove vrste zelene energije. Uporaba radarske tehnologije omogućila bi bolje planiranje i korištenje hrvatskog potencijala energije vjetra, pružajući veće gospodarske dobrobiti i stabilnost opskrbe zelenom energijom, uz istovremenu učinkovitiju zaštitu prirode.

 Vjetroelektrane šišmiši.jpg Izvor: Shutterstock

Na Brijunima je održana prva (takva) radionica „Radarska tehnologija – napredne metode praćenja ptica i šišmiša u sklopu razvoja projekata vjetroelektrana“ pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, u organizaciji tvrtki OIKON – Institut za primijenjenu ekologiju, Robin Radar Systems i Supernatural te udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske. Raspravljali su o razvoju i izazovima projekata vjetroelektrana u Hrvatskoj, mjerama ublažavanja utjecaja vjetroelektrana te korištenju radarske tehnologije kao rješenja.

Ova napredna metoda zaštite prirode korištenjem radarske tehnologije u tu se svrhu još nije koristila u Hrvatskoj, iako je široko rasprostranjena u zemljama s razvijenim sektorom korištenja obnovljivih izvora energije.

Tradicionalno se praćenje ptica u istraživanom području provodi periodičkim promatranjem putem više različitih metoda njihovog kretanja dok se kod šišmiša bilježi njihovo glasanje i ponekad kretanje.

 Dalibor Hatić, Oikon
Dalibor Hatić, Oikon
Izvor: OIKON

„Cjelovito rješenje nalazi se u povezivanju tradicionalnih metoda praćenja s novim alatima i naprednom analizom podataka koja rezultira puno kvalitetnijom procjenom utjecaja na okoliš i prirodu i učinkovitijom kontrolom i provedbom mjera ublažavanja“, objasnio je Dalibor Hatić, direktor Oikona – Instituta za primijenjenu ekologiju, te dodao:

„Uporaba radarske tehnologije omogućila bi bolje planiranje i korištenje hrvatskog potencijala energije vjetra, pružajući veće gospodarske dobrobiti i stabilnost opskrbe zelenom energijom, uz istovremenu učinkovitiju zaštitu prirode“.

Način i primjenu radarske tehnologije predstavili su stručnjaci nizozemske tvrtke Robin Radar Systems koji su radili na njezinom razvoju, a svoja iskustva u primijeni te tehnologije podijelili su stručnjaci iz Finske i Danske.

 Radar workshop_Brijuni_1.JPG Izvor: OIKON

U sklopu predstavljanja radara provedena su ciljana istraživanja ptica i šišmiša na Brijunima te je napravljena nadogradnja sustava za istraživanje šišmiša, što do sada nije bilo dovoljno razvijeno.

„Došli smo do toga da znamo koje vrste šišmiša se kreću u prostoru i na koji način ga koriste, što su vrlo vrijedni podaci, značajni ne samo za ovo područje i za Hrvatsku već i za razvoj cijelog sustava. Vjerujem da će to biti globalna ideja koju ćemo dalje razvijati,“ rekla je Mirna Mazija, direktorica tvrtke Supernatural.

 Radar_Brijuni.jpg Izvor: OIKON  Radar_Brijuni_1.jpg Izvor: OIKON

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI