Britanija je postavila cilj nulte emisije u proizvodnji električne energije do 2035. godine
Vjetroturbine u Velikoj Britaniji po prvi put proizvode više električne energije nego što energija dolazi iz plina. U prva tri mjeseca ove godine trećina električne energije u Velikoj Britaniji dolazila je iz vjetroelektrana.
Turbine na vjetar dale su 32,4% britanske električne energije u prvom tromjesečju 2023. godine dok je plin odnosno fosilno gorivo bio je odgovoran za 31,7% električne energije. Energija vjetra povećana je za 3 posto u usporedbi s prvim kvartalom 2022. godine dok je udio plina pao za 5 posto.
Pokazalo je to istraživanje Imperial Collegea Sveučilišta u Londonu, prenosi BBC. National Grid, koji upravlja distribucijskom mrežom u Britaniji, također je potvrdio da je u travnju u Britaniji iz sunca proizvedena rekordna količina električne energije.
Energija vjetra se ističe sve više kroz sve važniju ulogu koju će obnovljivi izvori energije imati u godinama koje dolaze. Britanija je postavila cilj nulte emisije u proizvodnji električne energije do 2035. godine.
Prema istraživačima s Imperial Collegea u Londonu, vjetroturbine su dale 32,4% britanske električne energije u prva tri mjeseca ove godine. Plin, fosilno gorivo, bio je odgovoran za 31,7% mješavine električne energije.
Ostali izvori u miksu su uključivali:
• uvoz (12,6%)
• nuklearna energija (12,5%)
• biomasa (5,7%)
• solarna energija (2,3%)
• hidroelektrane (1,5%)
• ugljen (1,3%)
Rezultati su javno objavljeni prije objavljivanja Drax Electric Insights, neovisnog izvješća koje je sastavio tim Imperiala. Vjetroturbine su proizvele 24 teravat sata električne energije, što bi bilo dovoljno da se strujom napuni više od 300 milijuna Tesli Model Y.
Izvor: Pixabay