SVE ZA AUTOMOBILE: Zemlje u kojima se litij najviše eksploatira | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

SVE ZA AUTOMOBILE: Zemlje u kojima se litij najviše eksploatira

Autor Davor Dakić

Električna vozila povećavaju potražnju za litijem

 Litij karbonat (1).jpg Izvor: Shutterstock

Potražnja i cijena litija dramatično su porasli u prošloj godini, a predviđa se da će tako rasti i u budućnosti. Donosimo popis zemalja u kojima se vadi najviše metala i gdje se nalaze najveće rezerve.

Pomak prema mobilnosti na električni pogon dosta se ubrzao posljednjih godina i samo će se intenzivirati kako diljem svijeta stupaju na snagu zabrane proizvodnje automobila na benzin i dizel. Kao što pokazuju podaci Geološkog instituta SAD-a, Australija i Čile su zemlje u najboljem položaju da iskoriste rezerve litija.

U 2021. godini je iskopano 55.000 metričkih tona metala ključnog za proizvodnju baterija za električna vozila, što je više nego dvostruko od onog izvađenog u Čileu. Međutim, južnoamerička zemlja ima znatno veće rezerve prirodnih resursa, kao što pokazuje ova infografika.

 Zemlje s najvecom proizvodnjom litija u 2021. i raspolozive rezerve, Statista.jpg
Zemlje s najvećom proizvodnjom litija u 2021. i raspoložive rezerve
Izvor: Statista

Važno je napomenuti kako izvor nije objavio podatke o proizvodnji za Sjedinjene Države kako bi se "izbjeglo otkrivanje podataka o vlasništvu tvrtke". Međutim, zabilježeno je da rezerve u 2021. u zemlji iznose 750.000 metričkih tona.

Električna vozila možda su čišći način prijevoza od svojih rođaka koji troše benzin, ali njihova proizvodnja još uvijek zahtijeva mnogo Zemljinih resursa. Na primjer, litij je metal neophodan za proizvodnju baterija za električna vozila.

Prema američkom Geološkom institutu rudnici litija proizveli su procijenjenih globalnih ukupno 100.000 metričkih tona u 2021., što predstavlja vrhunac u proizvodnji. S proizvodnjom električnih vozila koja raste po sve većoj stopi, ovaj će se vrhunac morati znatno poboljšati u nadolazećim godinama.

Potražnja za litijevim karbonatom u 2021. je bila oko 465.000 metričkih tona. Ali gledajući unaprijed do 2030. godine, s prijetećim prekidima proizvodnje benzinskih i dizelskih vozila na nizu ključnih tržišta, predviđa se da će potražnja dosegnuti 2,1 milijun metričkih tona. Očekuje se da će do ove faze električna vozila biti glavni pokretači potražnje za litijem.

 Potraznja za litijem u svijetu, u 1000 metrickih tona, Statista.jpg
Potražnja za litijem u svijetu, u 1000 metričkih tona
Izvor: Statista

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI