13 korisnih savjeta za uštedu energije | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

13 korisnih savjeta za uštedu energije

Autor Krunoslav Ćosić

Svaki kilovat sat koji ne iskoristite je gotovina koju ste bacili

 Ventil grijanje radijator termostat (3).jpg Izvor: Pixabay

Cijene plina i električne energije višestruko rastu. Uz jednostavne savjete za uštedu energije možete optimizirati potrošnju plina i električne energije u svom kućanstvu. Često su to jednostavne radnje, a ponekad se isplati pozvati i majstora ili izvršiti strukturne promjene. Pokazat ćemo vam gdje leži najveći potencijal za uštedu energije.

Podešavanje grijanja

Grijanje može biti veliki potrošač energije, ako nije postavljeno optimalno. Trajanje odnosno period u kojem je grijanje aktivno prilika je za uštedu. Koliko dugo bi sustav zapravo trebao grijati prostoriju? Skratite li vrijeme zagrijavanja, npr. za dva sata, primijetit ćete razliku u potrošnji. Većina sustava grijanja se može programirati, ukoliko imate svoj vlastiti sustav i ne ovisite o toplani. Prijedlog: umjesto od 6 do 22 sata namjestite trajanje grijanja od 7 do 21 sat.

 Ventil grijanje radijator termostat (5).jpg Izvor: Pixabay

Temperatura grijanja

Spustite li temperaturu grijanja s 22 na 21 stupanj također možete uštedjeti. Pri tome ćete teško primijetiti temperaturnu razliku. Sa samo jednim stupnjem niže moguće su uštede do 6% manje potrošene energije, odnosno do 130 € godišnje, procjenjuje Lekker.de. Preporučuju korištenje elektronički programabilnih termostata.

S nekim sustavima možete postaviti čak i tjedni program za vrijeme grijanja. Dakle, grijanje ne radi punom snagom ako niste kod kuće.

Temperatura vode

Obrada odnosno grijanje tople vode također može biti ključ za uštedu energije. Možete lagano smanjiti temperaturu vode u spremniku tople vode (međuspremnik). Tuširanje vrućom kipućom vodom ionako ne bi trebalo biti jako zdravo.

Ali oprez! Pazite da ne idete ispod minimalne temperature. To se ne smije dogoditi kako se legionela ne bi širila u bojleru. Propis kaže: temperatura od najmanje 60 stupnjeva Celzijevih uvijek se mora održavati na izlazu iz bojlera dok u cijelom sustavu cijevi mora biti minimalna temperatura od 55 stupnjeva Celzijevih. Iznad te temperature legionela se više ne može razmnožavati.

 Ventil za grijanje.jpg Izvor: Pixabay

Održavanje

Redovitim održavanjem sustava grijanja i odzračivanjem radijatora osiguravate učinkovit rad grijanja. Prije početka sezone grijanja pozovite specijaliziranu tvrtku. Uostalom, i svoj automobil vozite na redovite servise. Neučinkovit rad sustava grijanja ne troši samo energiju već i novac.

Selektivno grijanje

Možete grijati prostorije s različitim temperaturama. Prvenstveno grijte prostorije u kojima uglavnom boravite. Pazite da se manje korištene prostorije previše ne ohlade jer postoji opasnost od razvoja plijesni.

 Temperatura u kuci, Lekker.de.jpg Izvor: Lekker

Ušteda plina

Tko se pridržava savjeta za uštedu energije u kućanstvu može itekako uštedjeti. Čak i ako vam se čini da malim stvarima ne možete postići puno – zbroj svih malih mjera na kraju može učiniti veliku razliku.

Brtvljenje prozora i vrata

Brtve na prozorima i vratima daju važan doprinos izolaciji kuće. Redovito čišćenje brtvi prozora održava ih fleksibilnima. Time se sprječava izlazak topline prema van. Uglavnom, trebali biste provjeriti brtve na prozorima i vratima. Na vrata kuća i stanova može se postaviti brtva koja se automatski spušta i zatvara razmak između poda i vrata. Propuh i buka više ne prolaze.

 Prozor (1).jpg Izvor: Pixabay

Termostati

Ispravno postavite termostate kako biste postigli željenu temperaturu. U idealnom slučaju, koristite programabilne termostate. Ali što zapravo znače brojke na termostatu? Evo orijentacije.

Ako ventil ima brojeve od 1 do 5 onda broj 3 otprilike označava 20°C. Broj 4 označava cca 24°C, a broj 5 čak 28°C. Broj 2 označava cca 16°C, a broj 1 cca 12°C. Zvjezdica znači da će se ventil otvoriti i aktivirati grijanje kad temperatura u prostoriji padne ispod 7°C.

 Ventil radijator termostat, Lekker.de.jpg Izvor: Lekker

Prepreke

Ako postavite ormarić ili kauč ispred radijatora morate računati s činjenicom da se prostorija ne može učinkovito zagrijati. Radijatori ne smiju biti blokirani. Čišćenje radijatora također pomaže u osiguravanju najboljeg učinka.

Provjetravanje

Osnovno pravilo je prozračivanje prostorije dva do četiri puta dnevno po 10 minuta. To je puno bolje nego imati prozor stalno "nagnut na kip". Ipak, za vrijeme prozračivanja trebali biste isključiti grijanje kako biste izbjegli nepotrebno rasipanje topline. 10 ili 15 minuta prije provjetravanja smanjite ili isključite grijanje kako bi se temperatura smanjila i prilagodila otvaranju prozora.

Tuš ili kada?

Tuširanje štedi energiju. Ako se tuširate umjesto kupanja možete očekivati uštedu od čak 70%. Ako uz to malo snizite temperaturu tuširanja i brzo se tuširate također možete uštedjeti energiju i vodu. Štedni tuševi mogu dodatno pomoći u tome.

 Kada i tus kupaonica.jpg Izvor: Pixabay

Rolete i kapci na prozorima

Zatvorene rolete pomažu u uštedi energije. Tko noću potpuno zatvori rolete, osigurava dodatnu izolaciju kuće. Rolete je najbolje spustiti čim padne mrak. Tijekom dana roleta se može ponovno podići. Uostalom, svjetlo bi trebalo ući u sobu. Moderne kuće često imaju tajmer za rolete.

Kuhajte i pecite

Uz nekoliko trikova možete uštedjeti i energiju pri kuhanju i pečenju. Bilo da je riječ o plinskom ili električnom štednjaku, ako želite uštedjeti energiju pri kuhanju, to možete postići na vrlo jednostavne načine.

Prvo pokrijte tavu poklopcem. Koristite ploču za kuhanje koja odgovara veličini lonca. Treće, učinkovito koristite pećnicu. Na primjer, možete koristiti toplinu za direktno pečenje dvije štruce kruha umjesto jedne. Koristite konvekciju umjesto gornjeg/donjeg grijanja. Može se koristiti i naknadno zagrijavanje.

 Kuhinja pecnica.jpg Izvor: Pixabay

Građevinske mjere i investicije

Osobito se starije kuće mogu energetski poboljšati s nekoliko strukturalnih promjena. Provjerite može li se izolacija poboljšati? Zadovoljavaju li prozori i dalje energetske standarde? Isplati li se fotonaponski sustav?

Isplati li se prebaciti na dizalicu topline, što je u novije vrijeme sve češći način grijanja ne samo u kućama nego i u stambenim zgradama? Budući da odgovor nije jednostavan nego mora pojedinačno razmotriti preporučljivo je posjetiti energetskog savjetnika. On će pogledati vašu nekretninu i može vam dati individualne savjete te predložiti mjere koje će u konačnici dovesti do manje potrošnje plina i struje.

 Prozor (2).jpg Izvor: Pixabay

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI