Istražite Nacionalnu kartu morskih staništa | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Istražite Nacionalnu kartu morskih staništa

Autor Krunoslav Ćosić

Izradili su ju stručnjaci iz područja napredne robotike i umjetne inteligencije te oceanografije, geologije i ekologije

 Nacionalna karta morskih staništa (2).jpg Izvor: https://www.bioportal.hr/gis

Detaljno kartiranje provodilo se metodama širokog obuhvata kao što su akustična snimanja te daljinska snimanja korištenjem ortofoto i satelitskih snimaka. Ove su se snimke interpretirale na osnovu podataka sakupljenih direktnim metodama kao što su neposredno opažanja u obalnom pojasu ili korištenjem ronjenja, povlačnih kamera i podvodnih ronilica na dnima do više od 200 metara dubine.

Projekt je zahvatio čak 51 % Jadranskog mora te predstavlja ne samo završetak jedne od najambicioznijih i najkompleksnijih inicijativa kartiranja morskih staništa već i početak nove ere u zaštiti i očuvanju Jadranskog mora, jednog od najdragocjenijih gospodarskih i prirodnih resursa RH.

Na projektu je radilo više od 200 stručnjaka koji su potrošili 20.000 radnih sati te je nastala jedinstvena Nacionalna karta morskih staništa, a lansirana je na Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

 Nacionalna karta morskih staništa (4).jpg Izvor: https://www.bioportal.hr/gis

 Nacionalna karta morskih staništa (1).jpg Izvor: https://www.bioportal.hr/gis

Cilj projekta bio je povećanje znanja i dostupnosti podataka o bioraznolikosti kao temelja za učinkovitu zaštitu ekosustava Jadrana, ali i održivost korištenja prirodnih dobara. Nacionalna karta morskih staništa predstavlja ključan alat za održivo korištenje morskih resursa i integralno morsko prostorno planiranje, uključujući ribarstvo i turizam.

Zbog svoje kompleksnosti projekt je zahtijevao multidisciplinaran pristup te je pod nadležnošću MINGOR-a okupio stručnjake i znanstvenike u području oceanografije, geologije, ekologije, napredne robotike i umjetne inteligencije iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo, tvrtke OIKON d.o.o. – Instituta za primijenjenu ekologiju, Hrvatskog geološkog instituta, Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Instituta Ruđer Bošković u suradnji s Hrvatskim hidrografskim institutom, tvrtkama Ecotech, Sciom i Dvokut – Ecro.

 Nacionalna karta morskih staništa (3).jpg Izvor: https://www.bioportal.hr/gis

Detaljna karta morskih staništa za 51 % Jadrana daje ključne polazne podatke za pametno, održivo korištenje morskih resursa, integralno morsko prostorno planiranje, održivo ribarstvo i turizam, odnosno za planiranje održivog gospodarskog razvoja morskih i priobalnih područja.

Potaknut će to objavljivanje značajnog broja znanstvenih radova temeljenih na podacima prikupljenim kroz ovaj projekt, što svjedoči o njegovoj vrijednosti ne samo za Hrvatsku već i za međunarodnu znanstvenu zajednicu. Karta je javno dostupna na poveznici.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI