Na sudu se odlučivalo ima li Google nezakonit monopolski položaj među trgovinama s aplikacijama
Trajalo je tri godine, ali se isplatilo za Epic, poznat po mnogobrojnim igrama koje se mogu preuzeti za igranje. Epic je tužio Google jer smatraju da div održava nezakonit monopol u borbi među trgovinama s aplikacijama.
Proizvođač Fortnitea Epic Games tužio je i Apple, a porota je u predmetu Epic protiv Googlea upravo donijela svoju presudu. Utvrdili su da je Google svoju trgovinu aplikacija Google Play i uslugu Google Play Billing pretvorio u ilegalni monopol.
Vijećanje porote trajalo je nekoliko sati, a odluka je donesena jednoglasno na pitanje ima li Google monopol na tržištima distribucije aplikacija za Android i tržištima usluga naplate unutar aplikacije, a raspravljalo se i o tome da je Google radio antikonkurentske stvari na tim tržištima, čime je Epic bio povrijeđen zbog takvog ponašanja.
Porota je odlučila i da Google također ima nezakonitu vezu između svoje trgovine aplikacija Google Play i svojih usluga plaćanja Google Play Billing. Dodano je da su Googleovi ugovori o distribuciji, Project Hug poslovanja s programerima igara i poslovi s OEM-ovima (velikim proizvođačima pametnih telefona), bili protivni konkurenciji.
Iz Googlea kažu da će se žaliti na odluku te da je "suđenje jasno pokazalo da se žestoko natječemo s Appleom i njegovim App Storeom kao i trgovinama aplikacija na Android uređajima i igraćim konzolama."
Izvor: ShutterstockEpic Games je izjavio: “Današnja presuda je pobjeda za sve programere aplikacija i potrošače širom svijeta. To dokazuje da su Googleove prakse trgovine aplikacijama nezakonite i da zlorabe svoj monopol za izvlačenje pretjeranih naknada, gušenje konkurencije i smanjenje inovacija.”
Za Epic je ova odluka prava pobjeda jer su prije dvije godine izgubili borbu kada je u tužbi protiv Applea je sutkinja Yvonne Gonzalez Rogers odlučila da ta borba nema nikakve veze s aplikacijama.
Ako se pitate po čemu je slučaj Epica protiv Googlea drugačiji radi se o tajnim ugovorima o podjeli prihoda između Googlea, proizvođača pametnih telefona i velikih programera igara. Uz to, o konačnoj odluci je odlučivala porota, a ne sudac kao kod slučaja Appleove presude.
Epic Games inače nije od Googlea tražio novčanu odštetu nego žele da sud Googleu kaže kako svaki programer aplikacija ima potpunu slobodu uvođenja vlastitih trgovina aplikacija i vlastitih sustava naplate na Androidu.
Izvor: Shutterstock