Teleskop James Webb snimio upitnik u svemiru | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Teleskop James Webb snimio upitnik u svemiru

Autor Smartlife

Svemirski teleskop je snimio neobičan prizor. Znanstvenici pokušavaju objasniti što je u pitanju

 Teleskop James Webb (2).jpg Izvor: NASA

Prije nekoliko tjedana teleskop James Webb snimio je najudaljeniju zvijezdu ikada, a sada su znanstvenici na drugoj fotografiji pronašli nešto vrlo zanimljivo. Kozmički upitnik!

Izvorna fotografija objavljena 26. srpnja prikazuje par "mladih" zvijezda, nazvanih Herbig-Haro 46 i 47. Udaljene su 1470 svjetlosnih godina i nalaze se u zviježđu Vela unutar Mliječnog puta, još uvijek se aktivno formiraju i kruže jedna oko druge.

Ove su zvijezde promatrane još pedesetih godina prošlog stoljeća, no tek ih je sofisticirana tehnologija teleskopa James Webb uspjela snimiti u najvećoj rezoluciji i najvišoj razini detalja. Teleskop James Webb ima mogućnost snimanja svemira na dužim valnim duljinama od ostalih svemirskih teleskopa.

A upravo na toj fotografiji pojavio se neobičan prizor - upitnik. Znanstvenici nisu potpuno sigurni što je to, ali imaju nekoliko ideja na temelju njegovog oblika i položaja.

 Teleskop James Webb (1).jpg Izvor: NASA

"Prvo u što možemo biti sigurni je da to nije zvijezda u Mliječnoj stazi. Zvijezde uvijek imaju 'šiljke', a pomoću teleskopa Jamesa Webba obično ih se vidi šest do osam. Dakle, nepostojanje 'šiljaka' govori da nije stvar u zvijezdama", rekao je Matt Caplan, profesor fizike na Sveučilištu Illinois.

Christopher Britt iz Znanstvenog instituta za svemirski teleskop rekao je da je moguće da se galaksije udaljene milijarde svjetlosnih godina spajaju.

"To je česta pojava, galaksije izvan Mliječne staze rastu i razvijaju se, zbog čega se ponekad sudare sa svojim prvim susjedima. A kada se to dogodi, mogu poprimiti različite oblike, uključujući i oblik upitnika", rekao je.

 Teleskop James Webb (3).jpg Izvor: NASA

Kaplan naglašava da je vrlo teško biti siguran u sve detalje prizora u svemiru jer se Sunce kreće svojom orbitom, a i galaksija sastavljena od zvijezda ide u smjeru u kojem je vuče gravitacija. Ova vrsta integracije je "sudbina" naše galaksije, za koju se procjenjuje da će se spojiti s galaksijom Andromeda za oko četiri milijarde godina.

Oba su se znanstvenika složila da bi daljnje istraživanje spektroskopskih podataka moglo otkriti više detalja o udaljenosti i kemijskom sastavu upitnika. Ali to se neće dogoditi.

"Ne vjerujem da će itko dalje istraživati upitnik jer još uvijek izgleda kao priče lokalnih medija poput 'Čovjek pronašao komad pečene piletine koji izgleda kao George Washington'. Ali postoje uvidi koje možemo dobiti ako smo dovoljno motivirani “, zaključio je Caplan.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI