JAMES WEBB ZADIRE SVE DUBLJE: Snimio je najudaljeniju zvijezdu ikada | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

JAMES WEBB ZADIRE SVE DUBLJE: Snimio je najudaljeniju zvijezdu ikada

Autor Smartlife

Astronomi su uz pomoć svemirskog teleskopa James Webb uspjeli snimiti dosad najudaljeniju zvijezdu

 James Webb snimio Earendel (1).jpg Izvor: NASA

Teleskop James Webb snimio je najudaljeniju zvijezdu ikada. Irendel se nalazi 28 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje, a smatra se da je postojao u prvih milijardu godina postojanja svemira.

Zvijezda Earendel toliko je udaljena od Zemlje da se procjenjuje da je njena svjetlost koju je zabilježio teleskop James Webb emitirana tijekom prvih milijardu godina postojanja svemira. Podsjećamo, svemir je star oko 13,8 milijardi godina.

Ranije procjene govorile su da je zvijezda Earendel udaljena 12,9 milijardi svjetlosnih godina, ali zbog širenja svemira i duljine "putovanja" svjetlosti astronomi sada vjeruju da je zvijezda Earendel trenutno udaljena 28 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje.

 James Webb snimio Earendel (2).jpg Izvor: NASA

Ime ove zvijezde potječe iz staroengleskog, što znači "jutarnja zvijezda" ili "svjetlo u usponu". Earendel je prvi put opažen svemirskim teleskopom Hubble prošle godine. Ova nevjerojatno daleka zvijezda milijun je puta svjetlija od našeg Sunca i dvostruko toplija.

Nalazi se u galaksiji Port of Sunrise i astronomi su je uspjeli snimiti samo zahvaljujući masivnom klasteru galaksija, WHL0137-08, koji se nalazi između nje i Zemlje. Earendel je "povećao" ovaj skup galaksija kako bi ga teleskop James Webb mogao snimiti.

Pogled kroz svemirski teleskop James Webb na najudaljeniju zvijezdu dosad viđenu u nevjerojatnom povećanju
Izvor: Youtube

Riječ je o fenomenu koji se naziva gravitacijska leća. To se događa kada bliski predmet djeluje kao "povećalo" za onaj udaljeni. Gravitacija povećava i savija svjetlost udaljenih pozadinskih galaksija, što znači da je u ovom slučaju pojačala svjetlost Irendela tisućama puta.

Masivne zvijezde poput Earendel obično imaju i zvijezde pratilje. Astronomi nisu mislili da će ih moći otkriti, ali boje koje je zabilježio teleskop James Webb sugeriraju moguću prisutnost crvene, relativno hladne zvijezde.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI