Prije mjesec dana je krenuo u povijesnu misiju
Tri puta veći od prethodnika (teleskopa Hubble) svemirski teleskop James Webb dosegnuo je svoju konačnu poziciju na udaljenosti oko 1,5 milijuna kilometara od Zemlje. Nakon desetljeća čekanja Arianespaceova raketa Ariane 5 otišla je u svemir na Božić 2021. I konačno je na svojem mjestu.
Webb neće biti u orbiti oko Zemlje, kao što je bio svemirski teleskop Hubble. On će kružiti oko Sunca, u onome što se zove druga Lagrangeova točka ili L2 . Kod ove orbite je bitno što omogućuje teleskopu da ostane u liniji sa Zemljom dok se kreće oko Sunca. Istovremeno, time veliki satelitski štitnik štiti teleskop od svjetlosti i topline Sunca i Zemlje (i Mjeseca).
Najveći i najmoćniji uređaj te vrste u svemiru s radom će krenuti za otprilike četiri mjeseca. Teleskop s velikim infracrvenim primarnim ogledalom od 6,5 metara je do svoje pozicije došao uz pomoć mlaznica tijekom operacije koja je trajala oko pet minuta.
Teleskop je inače najsnažniji svemirski opservatorij ikad izgrađen te predstavlja čudo inženjerstva. U svemir je iz tropske prašume odletio nakon tri desetljeća rada (i čekanja), a pomoći će odgovoriti na temeljna pitanja o svemiru, zavirujući u prošlost od 13 milijardi godina. Vrijednost teleskopa je 10 milijardi dolara, na njemu je radilo na tisuće ljude širom svijeta.
Izvor: Handout / AFP / Profimedia