Hoćemo li jednog dana živjeti u Costnerovom vodenom svijetu? | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Hoćemo li jednog dana živjeti u Costnerovom vodenom svijetu?

Autor Igor Martić

Japanska tvrtka planira plutajući grad koji bi trebao biti odgovor na klimatske promjene

 Dogen City (5).jpg Izvor: - / INSTAR Images / Profimedia

Japanski start-up N-Ark predstavio je nacrte za plutajući grad koji će pružiti vrhunsku medicinsku skrb dok se u potpunosti odupire izazovima koje postavljaju klimatske promjene. Grad nazvan Dogen City trebao bi uključivati četvrt "bez bolesti" koja će primiti 10.000 stalnih stanovnika i 30.000 turista. U slučaju prirodne katastrofe plutajući grad će se pretvoriti u samodostatni otok.

Prostirući se na 390 hektara koncept Dogen City u mirnim vremenima funkcionira kao plutajući grad. Kružni raspored grada, koji nalikuje plutajućem disku, udomio bi javne stambene objekte, medicinske istraživačke centre, proizvođače hrane pa čak i posebna mjesta za lansiranje budućih raketa.

 Dogen City (2).jpg Izvor: - / INSTAR Images / Profimedia

Grad bi se prvenstveno sastojao od tri ključne komponente. U prvoj "naseljivi prsten" bi sadržavao bitnu životnu infrastrukturu. Projektirano u obliku prstena ovo bi područje štitilo unutarnji zaljev od opasnosti tsunamija i porasta razine mora.

Drugu komponentu čini izgradnja podvodnog podatkovnog centra koji će ponuditi različite usluge zajednici uključujući urbano upravljanje, analizu zdravstvenih podataka i istraživanje lijekova. Korištenjem okolne vode za potrebe hlađenja podatkovni centar bi štedio energiju.

Treća, autonomna plutajuća arhitektura imala bi slobodu kretanja unutar unutarnjeg zaljeva bez ograničenja kopnom dopuštajući otoku da prilagodi svoju konfiguraciju na temelju svojih potrebnih funkcija ili klimatskih promjena.

 Dogen City (3).jpg Izvor: - / INSTAR Images / Profimedia

Što se tiče pametnog zdravstvenog aspekta Dogen Cityja stanovnici bi imali pristup telemedicini na dnevnoj bazi, praćenje njihovog zdravstvenog stanja putem prstenastih uređaja, uzoraka krvi pa čak i analize genoma.

Medicinski turizam igrao bi značajnu ulogu u gospodarstvu grada dok bi se dio otoka fokusirao na morsku poljoprivredu i akvakulturne komplekse za proizvodnju hrane. Osim toga, Dogen City bi mogao poslužiti kao utočište žrtvama prirodnih katastrofa i klimatskim izbjeglicama kada se ukaže potreba za time.

 Dogen City (1).jpg Izvor: - / INSTAR Images / Profimedia

 Dogen City (6).jpg Izvor: - / INSTAR Images / Profimedia

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI