Mercer je rangirao 209 gradova prema usporednim troškovima troškova, uključujući stanovanje, prijevoz, hranu i zabavu
New York City je poslužio kao polazište za usporedbu, a ovo je 10 najskupljih gradova za rad u inozemstvu, prenosi Statista.
Glavni grad Turkmenistana, Ashgabat, došao je na prvo mjesto kao rezultat tekuće financijske krize u zemlji koja je rezultirala nestašicom hrane i hiperinflacijom koja je dovela do zamjetnog povećanja troškova života.
Ashgabat je rijetka iznimka u top 10 gradova među kojima dominiraju neka od najpoznatijih svjetskih poslovnih i financijskih središta. Hong Kong je na drugom mjestu s gradovima dobro poznatim po visokim cijenama, poput Züricha i Ženeve koji su također na listi. U prošloj 2020. godini na prvom je mjestu po skupoći bio Hong Kong.
Bejrut u Libanonu još je jedna anomalija na trećem mjestu, a njegove visoke cijene povezane su s tekućom gospodarskom depresijom u zemlji koju je pogoršala razorna eksplozija u njezinoj luci prošlog kolovoza. Inače, Bejrut je prije godinu dana bio na 45. mjestu.
Izvor: Elada Vasilyeva / Panthermedia / ProfimediaSlijede Tokio, Zürich, Šangaj, Singapur, Ženeva, Peking i Bern. Nama bliži gradovi su Ljubljana na 126. mjestu (skok sa 148 mjesta iz 2020.), Beograd je na 163. mjestu (skok sa 183. pozicije), Sarajevo je sa 197. skočilo na 186. poziciju. I Zagreb je s prošlogodišnje 152. skočio na 140 mjesto po skupoći, što znači da je kroz godinu dana dodatno poskupio.