Okupila se hrvatska AI zajednica tvrtki i startupova koji razvijaju proizvode, usluge i rješenja temeljene na umjetnoj inteligenciji
U zagrebačkom Kraš Auditoriumu se tijekom dva dana, 14. i 15. listopada 2021. godine održava godišnje okupljanje zajednice koja u svojem radu koristi umjetnu inteligenciju. Ujedno je održana i godišnja konferencija AI2FUTURE udruge CroAI koja je predstavila istraživanje AI scene u Hrvatskoj, AI Landscape 2.0.
U posljednjih godinu dana broj članova CroAI udruge narastao je na 215 članova. Udruga je provela mnoge aktivnosti; primjerice, više od 30.000 ljudi u Hrvatskoj prošlo je Elements of AI, najbolji svjetski online tečaj na području računalne znanosti. Zajedno s Njemačkom i Francuskom, hrvatska udruga sudjelovala je i u osnivanju European AI Foruma, godišnjeg okupljanja europskih poduzetnika, akademika i političara, izvijestio je Mislav Malenica, predsjednik CroAI udruge.
Marijana Šarolić Robić (CroAI) predstavila je najnoviju inicijativu udruge – osnivanje Adria AI Think Thanka koji će okupiti stručnjake iz različitih industrija i područja te kroz dijalog detektirati ključne teme povezane s umjetnom inteligencijom i njenim korištenjem za dobrobit društva.
Grad Lipik namjerava postati centar za razvoj umjetne inteligencije u Hrvatskoj te u budućnosti otvoriti i AI kampus, o čemu je govorio Dejan Iličić, direktor Razvojne agencije Grada Lipika, koji je predstavio edukacijski centar umjetne inteligencije AI Center Lipik koji je financiran sredstvima Europske unije.
Hajdi Ćenan (CroAI) predstavila je AI Landscape 2.0. Hrvatska upravo doživljava AI bum – tijekom 2020. godine 72 startupa razvijala su rješenja temeljena na umjetnoj inteligenciji, a u 2021. godini došli smo do broja od 115 startupova. Prošle godine startupovi su uprihodili više od 3,5 milijarde kuna dok je ove godine iznos investicija premašio 5 milijardi kuna.
Korisnike najviše pronalaze u IT sektoru, telekomunikacijama, e-trgovini i bankarstvu. 65% proizvoda, usluga i rješenja plasira se na tržišta Europske Unije, slijede Sjeverna Amerika sa 27% te Srednja i Istočna Europa s 24% udjela. Više od 60% kapitala je domaći kapital dok je udio stranog kapitala 11%, a 27% ima mješovite izvore financiranja. Prevladava privatni kapital (81%).
Izvor: AI2FUTUREU odnosu na 2020. godinu raste i udio žena osnivačica startupova (s 15% na 17% 2021. godine), a žene su i integralni dio AI tima kod 50% ispitanika. Sve informacije o konferenciji možete pronaći na www.ai2future.com.
Izvor: AI2FUTURE Izvor: AI2FUTURE