U periodu od 15. prosinca 2022. pa do kraja godine radit će samo 30 posto bankomata
Hrvatska od 1. siječnja 2022. prelazi na euro. Paralelno se s procesom zamjene kune pripremaju i banke te se od sredine prosinca bankomati trebaju prilagoditi radu s eurima. Zbog toga će veći broj bankomata (oko 70 posto) biti nedostupan do kraja godine, a zatim će od 1. pa do 15. siječnja 2023. oko 30 posto bankomata biti van funkcije.
Hrvatska udruga banaka (HUB) objavila je na svojoj web stranici kartu aktivnih bankomata tako da korisnici kartica mogu provjeriti koji su bankomati u funkciji. Od 15. prosinca 2022. pa do 15. siječnja 2023. godine moći će se podizati gotovina na svim bankomatima u Hrvatskoj koji su u funkciji, i to bez naknade koja se inače naplaćuje ukoliko se novac isplaćuje preko bankomata neke druge banke.
U Hrvatskoj je prisutno nešto više od 4.000 bankomata u vlasništvu banaka, a na temelju dogovora banaka na razini HUB-a i u suradnji s nadležnim institucijama pripremljen je detaljan plan prilagodbe bankomatske mreže.
Do kraja prosinca ove godine dio bankomata će se postupno i privremeno gasiti kako bi ih se prilagodilo za isplatu gotovine u eurima od 1. siječnja iduće godine. Prema planu prilagodbe, zadnjeg dana prosinca građanima će biti na raspolaganju 1.300 bankomata koji će isplaćivati gotovinu u kunama, a od 1. siječnja iduće godine 2.700 bankomata će isplaćivati gotovinu u eurima. Očekuje se da će svih 4.000 bankomata biti prilagođeno i operativno najkasnije do 15. siječnja iduće godine.
S obzirom na to da će u razdoblju prilagodbe građanima biti dostupan manji broj bankomata njihovih banaka u odnosu na redovno poslovanje, od 15. prosinca 2022. do 15. siječnja 2023. neće se naplaćivati naknada za podizanje gotovine debitnim karticama na bankomatima drugih banaka u Republici Hrvatskoj, kako bi građanima bio omogućen dovoljan broj bankomata za isplatu kuna do kraja ove godine i eura od 1. siječnja.
Izvor: ShutterstockPosebna pažnja bila je usmjerena prema manjim naseljima te se vodilo računa da u svakom trenutku na najbližoj mogućoj lokaciji građani imaju dostupne bankomate za isplatu gotovine. Iz HUB-a ističu da je prilagodba bankomata jedan je od najzahtjevnijih elemenata procesa uvođenja eura.
Potrebno je nešto više od 40.000 bankomatskih kazeta prilagoditi za nove dimenzije novčanica eura, koje su drugačije u odnosu na novčanice kuna. Također, za svaki bankomat je potrebna softverska prilagodba i inicijalizacija novih bankomatskih kazeta što zahtijeva fizički dolazak na lokaciju i određeno vrijeme rada u ovisnosti o vrsti bankomata.