Može li se čovjek zaljubiti u laptop? Može! | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Može li se čovjek zaljubiti u laptop? Može!

Autor Krunoslav Ćosić

Isprobali smo Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 uz koji dolazi i jedno posebno ogledalce

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (45).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Iako ih (najčešće) doživljavamo kao radne strojeve laptopi odnosno prijenosna računala itekako nas mogu veseliti. Kupnja prvog laptopa zasigurno je mnogima događaj koji pamte dugo, ali nakon nekog vremena će to postati samo još jedan gadget na kojeg se naviknu. Postoje uređaji koji nas uvijek vesele, a ako su uz to i moćni onda je to dobitna kombinacija.

Ono što se odmah primjećuje, prije nego li se uzme u ruke Asus Zenbook S 13 OLED UX5304, to je njegov dizajn, uz veliko slovo A nastalo urezivanjem bijelih linija u predivnu sivu boju. Četiri linije tvore znak koji na prvi pogled ne izgleda kao prvo slovo abecede, ali dobro oko će to vrlo brzo primijetiti. Šasija i poklopac izrađeni su od lagane aluminijske legure.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (25).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Super je što nema nikakvih otisaka. Ne morate kupiti glosi finiš da biste bili zadovoljni, mat finiš je baš efektan na Basalt Gray boji. Postoji i plava Ponder Blue boja. Ono što ćete dobiti uz Basalt Gray je keramički mat završetak na poklopcu.

Premaz je napravljen procesom plazma elektrolitičke oksidacije koji štiti od blijeđenja i habanja, a istovremeno pruža otpornost na otiske prstiju. Koeficijent trenja sloja plazma keramizacije niži je od koeficijenta trenja metalnih površina.

Proces je bez halogena, a elektrolitička otopina koja se koristi u procesu rezultira emisijama koje su čišće od drugih tradicionalno korištenih procesa što ovaj Zenbook čini ekološki prihvatljivijim.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (26).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (24).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Po prvi put je upotrijebljen poseban proizvodni proces za izradu ekskluzivnog Asusovog plazma keramičkog aluminijskog materijala za poklopac. Ovaj proces koristi čistu vodu i električnu energiju i nisu potrebni nikakvi organski spojevi, jake kiseline ili teški metali.

Tipke i tiskane ploče koriste ekološke materijale, zvučnici su izrađeni od 5% oceanske i 45% PCR plastike, a legura magnezija i aluminija koristi se za dio oko tipkovnice ističući time Asusovu predanost održivosti. Korištenjem recikliranih materijala u izradi, kako samog proizvoda tako i ambalaže, postignuta je i ekološka prihvatljivost, što će cijeniti pobornici održivosti. Papirnati umeci za pakiranje također se mogu lako transformirati u korisne stalke za prijenosna računala.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (52).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Uz to je i izuzetno čvrst - testiran je prema strogim američkim vojnim standardima MIL-STD-810H, podvrgnut je kroz 12 rigoroznih testnih metoda i 26 disciplinskih testnih postupaka, što premašuje industrijske standarde. Ovo je najstrože testirano prijenosno računalo na svijetu.

Debljina od samo 1 cm

Uzimanjem u ruke odmah se osjeti tanak dizajn, kao da je netko zaboravio dodati bateriju. Međutim, baterija je tu kao i sve druge komponente bitne za rad u uredu, kod kuće, u vlaku, u avionu, na plaži… Da, i na plaži, uz OLED ekran, a masa od jednog kilograma ponovo zaziva pozornost i čuđenje. Kao i debljina od samo jednog centimetra. Točnije, bočni profil manji je od 10,9 mm debljine.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (40).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Sada je okvir zaslona izrađen od aluminijske slitine, za razliku od prethodnika koji je koristio plastiku. Debljina je time smanjena za 0,4 mm, a istovremeno je povećana njegova izdržljivost i ukupna vrhunska kvaliteta.

Uz sve to, ovo je i najekološkiji Zenbook ikada. Dakle, nema nikakvih kompromisa, možemo reći odmah na početku, a zaključit ćemo to i na kraju našeg korištenja koje je popraćeno željom za još više rada. Ili slušanja glazbe preko rupica kroz koje dolazi zvuk za koji je zaslužan Harman Kardon, uz dva zvučnika.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (17).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (50).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Pomalo diskretno to je i napisano u desnom dijelu tipkovnice s podržanim pozadinskim osvjetljenjem, uz komotan osjećaj na tipkama i velike znakove. Korištenje tipkovnice je na ovoj širini uređaja ugodno, uz veliki je i poboljšani touchpad (129 x 81 mm, debljina je smanjena za 0,75 mm), prostor po kojem se stalno ide s prstom ili prstima. Putem tipke na tipkovnici moguće je isključiti touchpad, kako ne bi došlo do slučajnih aktivacija ukoliko recimo gledamo film ili igramo igru preko tipkovnice. Spomenimo i kako touchpad podržava razne geste s do četiri prsta. Piše tu negdje i Dolby Vision Atmos.

ASUS Zenbook S 13 OLED serija uključuje i novu značajku Webcam Effect pa korisnici, putem korisničkog sučelja softvera MyASUS, mogu birati između optimizacije osvjetljenja, zamućenja pozadine, praćenja očiju i efekata praćenja kretanja.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (42).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Sad već polako zaključujemo kako ovaj prijenosnik nije samo prijenosan, nije to samo računalo koje nešto radi za nas, nije to samo dobar dizajnerski primjerak nego i uređaj koji će nas „zakovati“ za bilo koju poziciju. U krevetu ćemo rado pogledati film, zvučni efekti su realistični te smo namjerno na YouTubeu pronašli efekte koji „muče“ zvučnike.

Odlične specifikacije

A na poslu ćemo uz Intel Core i7-1335U 10-jezgreni procesor 13. generacije napraviti sve što je potrebno. Ugrađeno je 16 GB radne memorije (dostupno je 32 GB LPDDR5 RAM-a), što je svakako puno i djeluje više nego dovoljno za multitasking. Koji danas ionako svi prakticiramo.

Tu je i 1 TB NVMe SSD diska kako bi štošta spremili iz našeg života. Po potrebi, Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 će se i rastegnuti – kućište je moguće poravnati pod 180 stupnjeva, ukoliko je to u nekoj situaciji potrebno. Dakle, nema ograničenja kakvima robiju mnoga računala, a omogućuju ravne šarke. To je svakako pohvalno.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (20).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (32).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (22).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (28).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Ako se pitate gdje je sve tu stalo, na primjer kako su smjestili konektore i ima li ih, odgovor je – sve je tu. Postoje dva Thunderbolt 4 USB-C, HDMI 2.1, USB 3.2 Gen2 Type-A te ulaz za žičane slušalice, za standardni 3,5 mm jack za slušalice. Uz Bluetooth 5.2 tu je i Wi-Fi 6E (802.11ax).

Jedna od glavnih stvari svakako je 13,3-inčni 2,8K OLED ekran rezolucije 2880 x 1800 piksela i omjera stranica 16:10, što je od prošle godine sve češći omjer na prijenosnicima. Doslovno rastura! Kakve su to boje, vjernost i realnost crne, svjetlina od 550 nita, visoki kontrast, vidljivi kut dok se koristi Windows 11 Pro. Morate i sami vidjeti te se uvjeriti. Grafika je Iris X, integrirana na ploči. Ekran je validirao Pantone.

Dobro će u večernjim satima doći certifikat TÜV Rheinland Eye Care koji će olakšati gledanje bez odgode spavanja. Recimo i kako se ispod Corning Gorilla Glass NBTTM emitira 70% manje plave svjetlosti od standardnih LCD-ova.

Sve se to može i provjeriti uz specijalno ogledalce koje smo dobili uz testni model (cijena ogledala je oko 570 USD), što će omogućiti uvjeravanje na licu mjesta, ukoliko se pored Asusovog laptopa smjesti IPS ekran.

Plavo se svjetlo ne može vidjeti golim okom te je ljudima teško pokazati razliku između OLED i LCD ekrana. Kako bi omogućili ljudima da kroz vlastiti vid izravno osjete učinak Asus Lumina OLED plavog svjetla niske razine Asus nam je poslao OLED filtar.

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (54).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (12).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 (13).jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Koristi se tako što se Asusov laptop s OLED ekranom stavi pored nekog drugog laptopa (ili monitora) koji koristi standardni IPS ekran. Na prvi pogled se može učiniti kako se ništa ne vidi te da je u pitanju ogledalo, ali kad smo stavili ogledalo blizu našeg oka i malo se bolje zagledali “u dubinu” vidi se da je OLED ekran gotovo potpuno crn, a IPS ekran je svjetliji jer emitira više štetnog plavog svjetla. Pogledajte o čemu se radi:

TANAK I LAGAN A NAJBOLJI EKRAN | Zenbook S13 OLED
Izvor: Youtube

Kontrast je omjera 1.000.000:1, a vrijeme odziva samo 0,2 ms, što je 50 puta brži od prosječnih LCD zaslona prijenosnih računala. Fantastično za gaming i igranje s malom latencijom (kašnjenjem), uz suptilne detalje bez zamućenja slike i pri gledanju brzih akcijskih scena. Stopa osvježavanja slike na ekranu je 60 Hz.

Ventilatori novog Zenbooka S13 su tanji za 0,5 mm od ventilatora prethodnog modela. Baterija je u novom Zenbooku S 13 za 0,45 mm tanja od prethodnog modela i pruža bolju energetsku učinkovitost unatoč smanjenju snage sa 67 W na 63 W.

Pri 86% preostalog kapaciteta imali smo još (procijenjenih) nešto više od 9 sati rada. Asus deklarira trajanje do 13 sati. Uz podržano PD (Power Delivery) punjenje Ausov se laptop može puniti bilo gdje – na primjer u zrakoplovu kada nema dostupnih zidnih utičnica pa i preko power banka odnosno prijenosne baterije.

Cijena za najmanji na svijetu ultraprijenosni laptop s OLED ekranom Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 je oko 1750 eura, uz dvogodišnje jamstvo.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI