Razgovarate li s djecom o sigurnosti na internetu? | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Razgovarate li s djecom o sigurnosti na internetu?

Autor Krunoslav Ćosić

Vrijeme provedeno pred ekranom u stalnom je porastu

 Dijete pametni telefon  (2).jpg Izvor: Alamy / Alamy / Profimedia

Roditeljstvo danas uključuje odgoj djece koja su okružena tehnologijom i pametnim telefonima. Roditeljima bi trebao biti prioritet osigurati da njihova djeca razumiju sigurnost na internetu. Djeca provode više vremena nego ikad gledajući ekrane, i to u mlađoj dobi. Pronalaženje te ravnoteže između online i offline, postavljanje granica i vođenje tih razgovora ključni su za stvaranje zdravog i sigurnijeg iskustva na mreži.

Nekoliko klikova u pravom smjeru...

Na koji način djeca postupaju s upotrebom tehnologije? Rezultati jedne Googleove ankete su ohrabrujući: većina roditelja (80%) uvjerena je da bi im se dijete obratilo s bilo kakvim problemima na internetu te su s njima već razgovarali o sigurnosti na internetu (73%).

 Dijete pametni telefon  (1).jpg Izvor: Alamy / Alamy / Profimedia

Vrijeme provedeno pred ekranom u stalnom je porastu - i nimalo iznenađujuće, više od 60% roditelja dopustilo je produženo vrijeme pred ekranom za djecu, što je bilo neophodno za online nastavu (52%), učenje novih jezika (33%) ili čak čitanje knjige (31%) .

Unatoč optimizmu, jedan od tri roditelja još uvijek brine da njihova djeca možda nisu dovoljno informirana o sigurnosti na internetu. Djeca svoj prvi mobilni telefon dobivaju u prosječnoj dobi od 10 godina, ali roditelji s njima ne razgovaraju o sigurnosti na internetu sve do prosječne dobi od 13 godina. Ova razlika od tri godine mogla bi biti razlog zašto djeca nisu toliko informirana koliko bi mogla biti – osobito u dobi kada su najosjetljiviji na zamke i navike kojih se teško riješiti.

 Dijete roditelj pametni telefon.jpg Izvor: DZIANIS VASILYEU / Panthermedia / Profimedia

Roditelji vjeruju da je neobavezni razgovor sa svojim djetetom (42%) najučinkovitiji način uključivanja djeteta u sigurnost na internetu, nakon čega slijedi uspostavljanje pravila korištenjem značajki roditeljske kontrole (30%).

Pomozite djeci da budu sigurnija na internetu

Kako se tehnologija ubrzano razvija roditeljima može biti teško pronaći najažurnije informacije o sigurnosti na internetu. Skoro polovica njih je izjavila da ne zna koje alate koristiti za praćenje online aktivnosti svoje djece ili da nisu uspjeli pronaći lako razumljive primjere sigurnosti na internetu.

 Roditelji i djeca na internetu (2).jpg Izvor: Google

Evo nekoliko praktičnih alata i besplatnih izvora koje roditelji mogu koristiti:

Be Internet Awesome nudi alate i interaktivne igre koje djecu uče osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti na internetu.

Googleov Family Link pomaže u postavljanju temeljnih digitalnih pravila koja će usmjeravati vašu djecu dok uče, igraju se i istražuju na mreži te donosi prave odluke o vremenu pred ekranom.

Sigurno pretraživanje na Googleu pomaže u filtriranju eksplicitnog sadržaja u Googleovim rezultatima pretraživanja, uključujući slike, videozapise i web stranice.

YouTube Kids omogućuje vam izradu profila za vašu djecu kako bi se prikazivao relevantan sadržaj prikladan za obitelj i kako biste upravljali djetetovim vremenom ispred ekrana.

Nadzirano iskustvo na YouTubeu verzija je običnog YouTubea kojom upravljaju roditelji. Dolazi s prilagođenim postavkama sadržaja, prilagođenim značajkama i zaštitom digitalne dobrobiti za mlađe gledatelje.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI