Recikliranje vaših starih uređaja je jednostavno, ali što je s vašim podacima?
Nadamo se da nećete svoj stari uređaj poput pametnog telefona ili mobitela baciti u kantu za smeće kod svoje kuće, jer to nije recikliranje. Sa svojim ćete se pametnim telefonom morati (posljednji put) prošetati do neke od trgovina elektronskim otpadom ili do reciklažnog dvorišta, a stari mobitel možete odnijeti i u trgovine mobilnih operatora.
Postoje i tvrtke koje skupljaju odnosno otkupljuju stare telefone pa prije uništavanja provjerite možete li dobiti kakav novac za vaš telefon te postoji li organizirano prikupljanje takvih pošiljki kako biste izbjegli trošak poštarine.
Proces recikliranja ne uključuje brisanje podataka, samo uništavanje. Ali, prije nego se telefon uništi možda će se nekome u tom lancu učiniti dobrim za daljnje korištenje, što nam čak niti ne zvuči loše, ali ne s vašim podacima.
S obzirom da telefoni sadrže bateriju, ekran, plastiku te mnoštvo raznih (plemenitih) metala, njihovo odlaganje u okoliš je izuzetno opasno. Prije nego li svoj smartphone ubacite u predviđenu kutiju za recikliranje, izbrišite sve vaše podatke s telefona. Nemojte samo resetirati telefon jer ako uređaj u tom trenutku nije spojen na internet postoji mogućnost da se podaci neće izbrisati. To ovisi o verziji vašeg operativnog sustava te proizvođaču uređaja.
Izvor: ShutterstockEvo što obavezno treba obrisati na telefonu:
• telefonski imenik
• fotografije i video filmovi
• poruke
• e-mail račun
• deinstalirati aplikacije poput Facebooka, Twittera, WhatsAppa, Vibera
• odjaviti se sa svih servisa čije se aplikacije ne mogu deinstalirati jer su dio tvorničkog softvera
Iz telefona obavezno izvadite SIM karticu i memorijsku karticu ukoliko postoji te zatim napravite povratak na tvorničke postavke. Pri tome pripazite da ne napravite klasični reset postavki telefona jer to neće izbrisati sve vaše podatke. Morate odabrati tvornički reset (factory reset).