Političari u domaću proizvodnju čipova planiraju ulaganje od 43 milijarde eura
Europski parlament i Europsko vijeće postigli su privremeni sporazum o regulaciji namijenjenoj povećanju proizvodnje poluvodiča. Postignuti su kompromisi kako bi se krenulo naprijed sa shemom koju je Europska komisija zacrtala početkom 2022.
Međutim, takozvani Zakon o čipovima još uvijek ima nekoliko formalnih regulatornih koraka prije nego što se provede, piše Mobile World Live. Pravila navedena u Zakonu imaju za cilj stvoriti uvjete za povećanje europske industrijske baze za poluvodiče, s krajnjim ciljem da se globalni tržišni udio EU-a poveća na najmanje 20 posto do 2030. godine. Kada je potez bio prvobitno predložen, udio regije bio je 10 posto.
Zakon uključuje inicijativu Chips for Europe za koju se očekuje da će privući 43 milijarde eura kroz javno financiranje i privatna ulaganja, uključujući 3,3 milijarde eura iz proračuna EU-a. Kompromisi postignuti kako bi se postigao privremeni sporazum između Europskog parlamenta i Europskog vijeća uključuju proširenje opsega dijela akta na proizvodnju opreme koju koriste proizvođači poluvodiča.
Švedski ministar za energetiku, poslovanje i industriju Ebba Busch rekao je da će shema omogućiti "pravu revoluciju za Europu u ključnom sektoru poluvodiča", dodajući kako zakon stavlja regiju "u prvi red najsuvremenijih tehnologija koje su ključne za naše zelene i digitalne tranzicije”.
Izvor: Europski parlamentUz stvaranje okvira za financiranje, Zakon uključuje razne mjere za poticanje razmjene znanja među državama članicama EU-a i od laboratorija do proizvođača. Pokušaji Europe da poveća svoju proizvodnju čipova dolaze u trenutku kada se slični potezi poduzimaju u SAD-u, pri čemu obje regije pokušavaju smanjiti ovisnost o uvozu iz Azije.