TRAŽE SE VOLONTERI: Musk počinje ugrađivati čipove u mozak | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

TRAŽE SE VOLONTERI: Musk počinje ugrađivati čipove u mozak

Autor Smartlife

Hoće li Elon Musk i sam sebi ugraditi to mozak?

 Neuralink Profimedia (2).jpg Izvor: - / Newscom / Profimedia

Tvrtka Neuralink Elona Muska objavila je kako počinje primati prijave ljudi koji su voljni da im se u mozak ugradi njihovo eksperimentalno računalno sučelje N1. Tehnologija koja povezuje ljudski mozak i računalno sučelje omogućuje osobama s neurološkim bolestima da komuniciraju svojim mislima i upravljaju raznim uređajima.

PRIME (skraćenica od Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) izazvao je interes zbog činjenice da je prvenstveno namijenjen osobama s kvadriplegijom (zbog oštećenja leđne moždine) kao i oboljelima od ALS-a (amiotrofična lateralna skleroza).

Kako bi se netko odlučio na eksperimentalnu primjenu ove tehnologije morat će imati najmanje 22 godine te dosljednog i pouzdanog njegovatelja. Musk je u 2022. najavio namjeru ugradnje uređaja u vlastiti mozak, no još uvijek je malo vjerojatno da bi on sam mogao biti među prvima koji će to učiniti.

 Neuralink Elon Musk profimedia.jpg Izvor: Cfoto / Zuma Press / Profimedia

Neuralink je osnovan 2016. godine s ciljem razvoja tehnologije koja povezuje ljudski mozak i računalno sučelje u sustav koji osobama s neurološkim bolestima omogućava komunikaciju kontrolu različitih uređaja.

Tako bi, primjerice, osoba s paralizom potencijalno mogla koristiti svoj pametni telefon zamišljajući pokrete svoje ruke. Dugoročno gledano, međutim, uvijek ambiciozni Musk sugerira da bi tehnologija mogla čak poboljšati ljudski mozak "super spoznajom".

Neuralink sada želi testirati i ocijeniti učinkovitost i sigurnost korištenja PRIME-a, odnosno njegovog N1 implantata i R1 kirurškog robota, prenosi digitaltrends.

 Neuralink Profimedia (1).jpg Izvor: Omar Marques/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tvrtka također želi procijeniti početnu funkcionalnost svog sučelja mozak-računalo (BCI) u dopuštanju osobama s paralizom da upravljaju raznim uređajima putem svojih misli. Primarni cilj BCI-ja je, kažu, "dati ljudima mogućnost da kontroliraju računalni pokazivač ili tipkovnicu koristeći samo svoje misli".

Slične računalne tehnologije razvijaju i druge tvrtke pa je tako BrainGate čovjeku koji boluje od paralize uspio omogućiti komunikaciju putem svojih misli pretvarajući svoj zamišljeni rukopis u tekst.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI