5 SAVJETA ZA BOLJI ODMOR: Pomoći će vam u tome tehnologije | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

5 SAVJETA ZA BOLJI ODMOR: Pomoći će vam u tome tehnologije

Autor Krunoslav Ćosić

Googleovi stručnjaci za spavanje dijele korisne savjete

 Spavanje djevojka.jpg Izvor: Pixabay

Uvođenjem nekoliko malih promjena u vaše navike spavanja, uz podršku Googleovih uređaja kao što su Fitbit, Pixel telefoni, Pixel Watch, Pixel Buds i Nest Hub (2. generacija) možete bolje spavati i vidjeti poboljšanja u svom zdravlju.

Sigurno i sami znate koliko je san važan za vaše cjelokupno zdravlje. Ističe to Bridget Starkey iz Googlea te savjetuje nekoliko malih promjena u noćnoj rutini (uz pomoć neke korisne tehnologije), pa čak i pauze za oporavak tijekom dana, što može imati veliki utjecaj na vaše blagostanje.

Bridget je za korisne savjete o tome kako bolje spavati konzultirala stručnjake u odjelu Google Consumer Health - dr. Conora Heneghana, doktora znanosti i višeg znanstvenog djelatnika, dr. Logan Schneider, kliničkog specijalista za ponašanje u snu i dr. Megan Jones Bell, kliničku direktoricu potrošačkog i mentalnog zdravlja.

1. Neka vaša rutina bude dosljedna, čak i vikendom

Jeste li se ikada osjećali kao da ne možete "nadoknaditi" tulumarski vikend ili poslovno putovanje sredinom tjedna? Osjećate li se omamljeno nakon sporog subotnjeg jutra? Naša tijela i mozgovi oslanjaju se na redovito ponavljajuće cikluse svijeta oko nas, prilagođavajući svoje unutarnje ritmove tim znakovima.

 Fitbit Sense 2.jpg Izvor: Google

Spavanje postavlja unutarnje "satove" vašeg tijela koji određuju kada biste trebali biti budni, a kada spavati. Dakle, ako se budite ili spavate duže od vremena kada se obično budite, zbunjujete svoje tijelo govoreći mu da se prilagodi kasnijoj vremenskoj zoni.

Umjesto toga, postavite dosljednu rutinu koja vam odgovara i držite je se. Vaše tijelo prirodno počinje slati prirodne signale da se pripremi za spavanje otprilike dva sata prije vašeg uobičajenog vremena za spavanje, stoga mu osigurajte redovite signale za ono što slijedi postavljanjem rutine spavanja u aplikaciji Google Home. Svjetla trebaju biti ugašena.

2. Izbjegavajte vrijeme ispred ekrana prije spavanja

Bilo da provjeravate svoju e-poštu posljednji put u danu ili besmisleno skrolate po društvenim mrežama dovođenje vašeg telefona u "tampon zonu" prije spavanja može značiti razliku između dobrog i nemirnog sna. Svijetli, plavi zasloni koji emitiraju svjetlost stimuliraju hormone koji vas drže budnima, ometajući vaš cirkadijalni ritam.

 Spavanje krevet pametni telefon.jpg Izvor: Viktor Cap / Panthermedia / Profimedia

Umjesto toga, provedite vrijeme pred ekranom ujutro kada će jaka svjetlost pojačati vašu rutinu buđenja i olakšati vam početak. Pokušajte stvoriti "način rada za spavanje" sa značajkom Digital Wellbeing na pametnim telefonima Pixel 7 Pro, Pixel 7 ili Pixel 6a kako biste pauzirali neželjene obavijesti, pozive i SMS-ove jedan do dva sata prije nego što dođe vrijeme za spavanje.

Značajke Pixel telefona kao što je Okreni za Shhh (Flip to Shhh) mogu vam pomoći stvoriti zdrave granice automatskim postavljanjem Pixela u način rada "Ne uznemiravaj" kada ga položite licem prema dolje na ravnu površinu.

 Pixel 6a Flip to Shhh.jpg Izvor: Google

3. Ograničite kofein i alkohol

Ta dodatna čaša vina uz večeru mogla bi učiniti da se osjećate pospanije, ali vjerojatnije je da ćete tijekom noći biti nemirni jer može poremetiti vaš REM san, fazu oporavka kada ste duboko u svojim snovima. S druge strane, kofein preblizu vremenu za spavanje može otežati spavanje i vjerojatno ćete se sljedeći dan osjećati pospano.

Ako vam je potrebno pojačanje energije u popodnevnim satima, pokušajte otići u šetnju i poslušati optimističnu listu pjesama uz Pixel Buds Pro. Svačije su potrebe različite, stoga nosite uređaj poput Google Pixel Watcha – ili neka vaš Nest Hub (2. generacije) bude na noćnom ormariću – kako biste pratili svoje obrasce spavanja i vidjeli koje su navike najbolje za vašu kvalitetu sna, uključujući unos alkohola ili kofeina.

4. Pokrenite pametnu rutinu buđenja umjesto odgode

Može biti primamljivo, ali pritiskanje gumba alarma za odgodu na još nekoliko minuta zapravo samo vara vaš mozak koji će misliti da spavate više. U stvarnosti, prekidate prirodne cikluse spavanja i održavate svoj mozak budnijim, što rezultira lakšim snom koji vam ne pomaže da se osjećate svježima.

Pokušajte dopustiti sebi i odspavajte dok se ne budete morali probuditi umjesto što postavite rani alarm. Postavite rutinu vremena za spavanje i ustajanja u aplikaciji Google Home kako biste ugasili svjetla u spavaćoj sobi navečer i uključili ih ujutro, usklađeno s vremenom za spavanje ili budilicom.

 Fitbit’s Smart Wake 4.jpg Izvor: Google

Također možete upotrijebiti alarm za izlazak sunca na Nest Hubu (2. generacija) za nježnije buđenje koje simulira izlazak sunca, a da prostor za spavanje ostane bez neželjenog svjetlosnog onečišćenja poput izravne sunčeve svjetlosti ili vanjskih svjetala koja bi vam mogla poremetiti san. Smart Wake na vašem Fitbit uređaju može vas čak i probuditi tijekom optimalne faze spavanja pa nije potrebno drijemanje.

5. Zabrinuti ste za san?

Gledanje podataka o vašem spavanju samo po sebi nije cijela priča – mogli biste se na kraju osjećati loše zbog nedostatka sna ili biti opsjednuti neispunjavanjem svog cilja svaki dan. Kliničari ovu pojavu nazivaju "ortosomnija".

Umjesto što vas frustrira san prvo shvatite i prihvatite kako neće svaka noć biti savršena. Postavljanjem dosljednih i zdravih rutina spavanja možete se brzo vratiti na pravi put. Dobar san počinje čim se probudite, stoga je važno razmotriti kako možete koristiti tehnologiju za podršku zdravog sna tijekom dana.

 Spavanje krevet djevojka zena.jpg Izvor: Pixabay

Dobar pokazatelj spavate li dovoljno kvalitetno je kako funkcionirate kad ste budni i kako se osjećate. Alati kao što su Fitbit Premium's Sleep Profile i Daily Readiness Score pružaju podatke o vašim trendovima spavanja tijekom vremena i o tome što je vašem tijelu doista potrebno da bi funkcioniralo na najbolji mogući način, tako da vam jedna "slobodna noć" ne poremeti cijeli dan.

Zatim potražite načine za mala poboljšanja koja bi mogla imati veliki učinak poput pokretanja sesije svjesnosti u Fitbit Premiumu za odmor tijekom dana.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI