Kardiolog savjetuje da se što ranije počnete brinuti o svome srcu
Kad je najbolje vrijeme za brigu o svojem srcu, jel to u 20-im, 40-im ili 60-im godinama? Prije odgovora pogledajmo što pokazuju rezultati istraživanja koje je proveo Huawei.
U Hrvatskoj 22% ispitanika smatra da se o zdravlju srca treba aktivnije brinuti nakon navršene 40. godine života dok su muškarci u Hrvatskoj manje svjesni važnosti kardiološkog zdravlja. Od ukupnog broja ispitanika čak 25% muškaraca smatra da o srcu treba brinuti tek nakon 40. godine ili kasnije dok 6% njih ne zna u kojoj dobi treba početi s brigom.
Što se prije pobrinemo za pravilan broj otkucaja srca to bolje. Što prije krenemo redovito provjeravati arterijski tlak to prije možemo intervenirati i spriječiti nepovoljne promjene u našem kardiovaskularnom sustavu. Nedavna istraživanja pokazuju kako 58% ispitanika smatra da 20-godišnjaci i 30-godišnjaci trebaju brinuti o zdravlju svog srca.
Što prije počnite s praćenjem srca te osnovnih funkcija - pulsa i EKG-a, smatra kardiolog profesor Krzysztof J. Filipiak. Broj otkucaja srca ovisi o tjelesnoj aktivnosti i dobu dana, ali ne smije prelaziti 90 otkucaja u minuti kod zdrave osobe u mirovanju odnosno 80 otkucaja po minuti kod osoba s hipertenzijom.
Uz medicinske mjerne instrumente i moderni pametni satovi mogu pomoći rastumačiti vaše rezultate. Test na jednom takvom uređaju, poput onih iz Huawei Watch GT 3 Pro serije, može svim dobnim skupinama korisnika signalizirati da je pravo vrijeme za zdravstvene kontrole ako uoče nepravilnosti.
Senzorski modul visokih performansi EKG-a ugrađen u Huaweijev pametni sat analizira sinusni ritam i fibrilacije atrija korisnika u stvarnom vremenu. Među mnogim drugim zdravstvenim problemima ovo praćenje elektrokardiograma može pomoći korisnicima u prepoznavanju nepravilnog srčanog ritma.
Izvor: HuaweiProces mjerenja je jednostavan i praktičan poput dodirivanja elektrode na bočnoj strani uređaja 30 sekundi kako biste vidjeli rezultate u stvarnom vremenu koji se pojavljuju na zaslonu sata odmah nakon mjerenja.
Podatci iz istraživanja pokazuju da gotovo 30% ispitanika iz Hrvatske ne zna kako sniziti krvni tlak. U Hrvatskoj, u dobnoj skupini od 18 do 29 godina, njih 37% ne zna navesti metodu snižavanja krvnog tlaka dok ekonomski najaktivnija skupina (30-44 godina) broji njih 31% koji to ne znaju.
Kardiolog Filipiak predlaže da ne treba samo poznavati definiciju arterijskih i kardioloških rizika već i aktivno primjenjivati metode i savjete kojima se rizici mogu smanjiti bez lijekova. To su:
• Prestanak aktivnog i pasivnog pušenja
• Mršavljenje – borba s prekomjernom masom i pretilošću
• Ograničavanje unosa kuhinjske soli i dodatnog nepotrebnog soljenja svih jela
• Povećanje unosa voća i povrća u prehrani, smanjeni unos životinjskih masti i soli
• Ograničavanje konzumacije alkohola
• Pravilna kontrola ostalih čimbenika rizika: poremećaja šećera i lipida
• Povećanje redovitosti tjelesne aktivnosti
Pametni sat može pomoći u prevenciji od kardiovaskularnih bolesti. Vrhunski PPG senzori pametnog Watch GT 3 Pro sata mogu omogućiti korisnicima pregled arterioskleroze dok ih njegovi prilagođeni zdravstveni savjeti mogu dodatno savjetovati o tome kako mogu dodatno poboljšati svoje kardiovaskularno zdravlje.