PAMETNI SATOVI: Koliko su mjerenja kisika u krvi zaista pouzdana? | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

PAMETNI SATOVI: Koliko su mjerenja kisika u krvi zaista pouzdana?

Autor Smartlife

Može li Apple Watch biti jednako pouzdan kao medicinski pulsni oksimetar?

 Apple Watch Series 6.jpg Izvor: Shutterstock

U novoj studiji, koja je stavila na test Apple Watch odnosno funkciju mjerenja kisika u krvi, zaključeno je da je Apple Watch Series 6 u stanju "pouzdano detektirati stanja smanjene zasićenosti krvi kisikom" - jednako dobro kao medicinski pulsni oksimetri.

Studija je objavljena u časopisu Digital Health, a njen je cilj bio istražiti "kako komercijalno dostupan pametni sat, koji ima mogućnost mjerenja nivoa kisika u krvi (SpO2) može otkriti hipoksemiju u usporedbi s medicinskim pulsnim oksimetrom".

Za potrebe studije istraživači su regrutirali 24 zdrava sudionika. Svaka osoba je nosila Apple Watch Series 6 na lijevom zglobu i pulsni oksimetar na srednjem prstu lijeve ruke.

"Prvo, u 2-minutnoj fazi početne stabilizacije sudionici su udisali ambijentalni zrak. Zatim, u 5-minutnoj fazi desaturacije sudionici su udisali mješavinu plinova sa smanjenom količinom kisika, što je privremeno smanjilo njihovu zasićenost kisikom u krvi. U završnoj fazi stabilizacije sudionici su ponovo udisali ambijentalni zrak dok se SpO2 nije vratio na normalne vrijednosti. Mjerenja SpO2 su uzeta s pametnog sata i pulsnog oskimetra istovremeno u intervalima od 30 sekundi", objašnjeno je u studiji.

 Kisik u krvi.jpg Izvor: Apple

Tokom istraživanja uzeta su 642 posebna para mjerenja kisika u krvi, a rezultat je bio sljedeći: "Razlika u SpO2 između pametnog sata i oksimetra je bila 0,0% za sve točke mjerenja. Apple Watch Series 6 može pouzdano otkriti stanje smanjene zasićenosti krvi kisikom, SpO2 ispod 90%, u usporebi s medicinskim pulsnim oksimetrom. Tehnologija koja se koristi u ovom pametnom satu je dovoljno napredna za indikativno mjerenje SpO2 izvan klinika".

Apple je prvi put dodao senzor za mjerenje kisika u krvi na svoj Apple Watch Series 6 pametni sat, a također je prisutan na novijim generacijama. Gigant iz Cupertina nije išao toliko daleko da ovu funkciju reklamira s bilo kakvim medicinskim tvrdnjama, a kompanija nije govorila o značajnim poboljšanjima tehnologije od 2020. godine.

Ipak, ovo nije prvi put da se Apple Watch pokazao odlično u nekoj studiji. Nedavno je otkriveno da EKG senzor ovog uređaja može detektirati simptome srčanog udara.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI