Nekoliko savjeta za poboljšanje energetske učinkovitosti vašeg doma | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Nekoliko savjeta za poboljšanje energetske učinkovitosti vašeg doma

Autor Krunoslav Ćosić

Vaš hladnjak, perilica rublja, pećnica i glačalo mogu trošiti manje struje

 Samsung kuhinja (1) Izvor: Samsung

Efikasno korištenje energije u kućanstvu je danas izuzetno bitno. Uz cijene energije raste i ekološka osviještenost potrošača, a uz ove savjete HEP Opskrbe saznat ćete korisne informacije o načinima na koje možete ostvariti uštede prilikom korištenja kućanskih uređaja.

Svi kod kuće imamo glačalo, a ono troši više električne energije od perilice, sušilice i štednjaka. Ukoliko nakon pranja rublje prije vješanja najprije dobro protresete kasnije ćete ga lakše glačati. Čim uključite glačalo, dok se još zagrijava, glačajte rublje kojem ne treba visoka temperatura. Naravno, u večernjim satima, kad je jeftinija cijena energije bolje ćete proći s mjesečnim računom za struju.

Jeste li znali kako perilice rublja koriste najviše energije za zagrijavanje vode? Stoga, kako biste uštedjeli na računima za električnu energiju preporučeno je prati rublje na 30 ̊C ili 40 ̊C. HEP Opskrba savjetuje odabir perilice većeg kapaciteta jer se time smanjuje broj ciklusa odnosno u perilicu stane veća količina rublja u jednom pranju, čime se troši manje električne energije.

  Izvor: Pixabay

Mnogi nakon pranja rublje ne stavljaju na balkon ili druga mjesta na kojima se na zraku suši rublje nego korite sušilicu rublja. Savjet je namještanje centrifuge perilice rublja na najveći broj okretaja po minuti kako biste kod sušenja odjeće u sušilici rublja štedjeli i do 30 % električne energije.

Danas je život bez hladnjaka nezamisliv. Kako bi hladnjak radio učinkovito važno je ostaviti razmak oko 10 cm od zida te svakih pola godine očistiti prašinu sa stražnje rešetke. Ne preporučuje se stavljanje hladnjaka u blizini izvora topline niti da bude izložen direktnoj sunčevoj svjetlosti.

 Zamrzivač hladnjak (1).jpg Izvor: Alamy / Alamy / Profimedia

Sloj leda u hladnjaku ima izolacijski učinak pa zaleđivanje rashladnih ploča uzrokuje dodatnu potrošnju električne energije. Možda niste o tome razmišljali, ali za svaki stupanj povećanja temperature u hladnjaku uštedjet ćete 6 % potrošnje električne energije hladnjaka.

Sve veći broj kućanstava u kuhinji ima perilicu posuđa čime se ne štede samo vaše ruke nego i voda. Pranjem suđa u perilici troši se oko 50 % manje električne energije i do 80 % manje vode nego kod ručnog pranja.

Perilicu rublja trebalo bi uključiti tek kad je u potpunosti puna. Ne zaboravite provjeravati filtre i razinu soli u perilici kako se ne bi nakupljao kamenac na grijaćim površinama, a što dovodi do smanjenja efikasnosti. Preporučuje se da se perilica koristi na temperaturi vode od 50°C do 65°C.

 Samsung Bespoke pećnica (4).jpg Izvor: Samsung

S pećnicom se družimo gotovo najduže od svih spomenutih kućanskih uređaja. Uz pečenje raznih proizvoda i hrane bitno je redovito čistiti pećnicu jer zaprljane pećnice troše više energije. Kod pečenja su posebno učinkovite pećnice s ventilatorom (vrućim zrakom) koje mogu uštedjeti do 15 % energije.

Ukoliko provjeravate stupanj pečenja hrane otvaranjem vrata pećnice držite ih otvorenima što kraće jer se pri svakom otvaranju izgubi 20 % topline. Pećnicu možete isključiti i 10 minuta prije kraja pečenja jer pećnica duže zadržava toplinu te će vaše jelo biti pečeno, a dodatno ćete uštedjeti električnu energiju.

Za kraj, kupnjom energetski učinkovitih uređaja jamče se manji troškovi energije tijekom životnog vijeka uređaja te će biti manji negativan utjecaj na okoliš. Perilica rublja starija od deset godina troši i 2 puta više energije od prosječnog uređaja koji je danas dostupan na tržištu. Ako kupujete novu pećnicu izaberite onu najvećeg energetskog razreda jer troši i do 40 % manje energije.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI