KRUŽNO GOSPODARSTVO: Korist za okoliš i građane | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

KRUŽNO GOSPODARSTVO: Korist za okoliš i građane

Autor Davor Dakić

Naglasak je i na planiranom zastarijevanju proizvoda

  Izvor: Shutterstock

Kružno gospodarstvo je model proizvodnje i potrošnje koji uključuje dijeljenje, posudbu, ponovno korištenje, popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala što je dulje moguće kako bi se stvorila dodatna odnosno duža vrijednost proizvoda.

Cilj je produžiti životni vijek proizvoda te istovremeno smanjiti količinu otpada. Naime, prema podacima Europskog parlamenta Europska unija proizvodi više od 2,5 milijardi tona otpada svake godine. Zbog toga se radi na izmjenama uredbi o gospodarenju otpadom kako bi se promicao pomak prema kružnom gospodarstvu.

 Popravak pametnog telefona.jpg Izvor: sasirin pamai / Panthermedia / Profimedia

Linearni model, u kojem se proizvodi bacaju nakon korištenja, zahtijeva velike količine jeftinih materijala i energije. Stoga je planirano zastarijevanje proizvoda nešto protiv čega se Europski parlament bori.

Potražnja za sirovinama sve je veća, a istovremeno je dostupno sve manje resursa. Cijeli niz materijala koje koristimo je ograničen dok populacija globalno raste i potražnja se povećava. Posljedice dosadašnjih obrazaca potrošnje na klimu i okoliš su velike - troši se energija i povećavaju se emisije CO2. Uz pametnije korištenje materijala mogu se smanjiti emisije.

 Kružno gospodarstvo, Europski parlament.jpg Izvor: Europski parlament

Sprječavanjem stvaranja otpada, ekološkim dizajnom, ponovnom upotrebom otpada i sličnim mjerama poduzeća u EU-u mogla bi ostvariti uštedu uz istovremeno smanjenje emisija stakleničkih plinova. Trenutno je proizvodnja materijala koje svakodnevno koristimo odgovorna za 45 posto emisije CO2.

Kružno gospodarstvo može smanjiti pritisak na okoliš čime će se povećati sigurnost nabavke sirovina, konkurentnost i inovacije, ojačati gospodarski rast (dodatnih 0,5 posto BDP-a) i otvoriti, prema procjenama, 700 tisuća novih radnih mjesta u EU-u do 2030. Potrošači bi imali dugotrajnije, otpornije i vrjednije proizvode.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI