Koliko je vaš smartphone zaista otporan na vodu, ali i na prašinu i prljanje?
Evo što izrazi otporan na vodu, otporan na prskanje ili otporan na prašinu zaista znače. Proizvođači telefona koriste različite opisne izraze prilikom reklamiranja svojih proizvoda, ali između njih postoje konkretne razlike koje nisu uvijek vidljive na prvi pogled niti su lako razumljive za većinu korisnika.
Kako bi se izbjeglo proizvoljno tumačenje ovih izjava, Europska komisija za elektrotehničku standardizaciju razvila je jedinstveni sustav koji točno otkriva koliko je neki telefon otporan na vodu i prašinu.
Što je IP rejting
IP rejting predstavlja nivo zaštite uređaja protiv čvrstih i tekućih materija. Najčešće ima dva broja. Prvi broj predstavlja nivo zaštite od čvrstih materija kao što su prašina i pijesak dok drugi broj označava nivo zaštite od tekućine.
Zaštita od čvrstih materija: ovaj broj označava nivo zaštite od čvrstih materija i on se kreće od 1 do 6 (najviši nivo zaštite).
Zaštita od tekućine: drugi broj predstavlja nivo zaštite od tekućine i kreće se od 0 do 9 (najviši nivo zaštite).
Izvor: PixabayZašto je IP rejting važan
Kada proizvođač telefona želi IP rejting za svoj proizvod, on mora biti testiran od strane neovisne i certificirane kompanije. Kompanija potom daje IP rejting proizvodu kako bi označila koliko dobro je zaštićen od čvrstih i tekućih materija.
Postojanje ove oznake daje mogućnost proizvođačima da navedu gore nabrojane tvrdnje s potpunom sigurnošću da su one istinite, ali ujedno pružaju i kupcima jasno uvjerenje kakav telefon kupuju.
Pritom vlasnici telefona znaju koliko je njihov telefon zaštićen i mogu ga koristiti u skladu s navedenom oznakom i ne izlažu tekućinama ako je nivo zaštite nizak, ili ne brinu o vodi ako je on visok.
Postoje proizvođači telefona koji nude maksimalnu zaštitu svojih uređaja kao što je CAT ili neki drugi proizvođači specijalizirani u domeni proizvodnje čvrstih i zaštićenih telefona. Također, i telefoni svih ostalih proizvođača mogu imati IP oznaku bez obzira što se ne radi o posebno proizvedenim telefona nego je bitan stupanj njihove zaštite.
Izvor: PixabayIP zaštita od čvrstih materija:
0 tj. Ne postoji nikakav nivo zaštite
1 tj. Zaštita od objekata većih od 50 milimetara kao što je dlan ruke, ali ne postoji zaštita od namjernog kontakta s dijelovima tijela
2 tj. Zaštita od objekata većih od 12 milimetara, štiti od kontakta prstima i objekata slične veličine
3 tj. Zaštita od predmeta većih od 2,5 milimetara, alati i debeli kabeli su uključeni u ovaj nivo
4 tj. Predmeti veći od jednog milimetra, uključuje većinu žica i vijaka
5 tj. Zaštita od prašine, sve dok telefon nije izložen većoj količini prašine
6 tj. Potpuna zaštita od prašine, koristi se vakuum koji štiti od prašine.
IP zaštita od tekućina:
0 tj. Ne postoji zaštita
1 tj. Voda koja kapa na uređaj u trajanju od 10 minuta pod kutom do 90 stupnjeva
2 tj. Voda koja kapa na uređaj nagnut pod kutom od 15 stupnjeva u trajanju od dvije i pol minute
3 tj. Prskanje vodom pod kutom do 60 stupnjeva u trajanju od barem pet minuta
4 tj. Prskanje vodom iz bilo je pravca u trajanju od 10 minuta
5 tj. Prskanje mlazom vode u trajanju od jedne minute po kvadratnom metru / 12,5 litara vode u minuti s udaljenosti od tri metra i pod pritiskom od 30 kPa (promjer mlaznice od 6,3 milimetra)
6 tj. Prskanje jakim mlazom vode u trajanju od jedne minute po kvadratnom metru / 100 litara vode u minuti s udaljenosti od tri metra i pod pritiskom od 100 kPa (promjer mlaznice 12,5 milimetara)
7 tj. Potapanje u vodu do dubine od jednog metra u trajanju do 30 minuta
8 tj. Potapanje u vodu do dubine od jednog metra ili dublje - dubinu i dužinu trajanja potapanja navodi proizvođač
9 tj. Zaštita od prskanja iz velike blizine pod visokim pritiskom i temperaturom.