Kroz nekoliko godina po Mjesecu bi ponovo trebao prošetati čovjek
Nakon uspjeha indijske misije Chandrayaan-3, četvrte nacije koja je stigla do Mjeseca mekim slijetanjem, nakratko ćemo se vratiti u daleku prošlost. I SAD i SSSR prvi su put dotaknuli Zemljin satelit 1966. dok je Kina to uspjela tek 2013. Uz to, SAD je i dalje jedina nacija koja je hodala Mjesecom, ali i to bi se moglo promijeniti u budućnosti jer utrka za mjesec počinje iznova.
Nekoliko zemalja i privatnih kompanija najavilo je lunarne misije. Jasno, s obzirom na neizvjesnosti svemirskih letova datumi se vrlo lako mogu promijeniti, za što mogu biti krivi vremenski uvjeti ili tehnički problemi.
Japanska svemirska agencija Jaxa trebala je tijekom kolovoza poslati mali lender prema Mjesecu, ali ih je u tome omelo vrijeme na određenoj visini, što ometa let letjelice. U ovoj godini slijede dvije tvrtke iz NASA-inog programa Commercial Lunar Payload Services, Astrobotic Technology i Intuitive Machines. Oni će nositi razni teret NASA-inim lunarnim orbiterom Lunar Trailblazer. Trećeg primatelja potpore, Masten Space Systems, preuzeo je Astrobotic.
Misija ove tvrtke u 2024. je da će nositi NASA-in novi rover Viper. SAD će sljedeće godine također ponovno započeti s letovima s posadom, za koje se očekuje da će dovesti do nove osobe na Mjesecu do 2025.
Letovi s posadom i slijetanja Rusije i Kine najavljeni su za 2029. odnosno 2030. Daljnje misije u 2024. očekivane su demonstracije SpaceX-ovog lunarnog turističkog orbitalnog leta s posadom i novo lansiranje iz Kine.
NASA i ESA trebale bi započeti s radom na svemirskoj postaji u Mjesečevoj orbiti 2025. godine, a očekuje se da će EU te godine početi istraživati iskorištavanje resursa na Mjesecu. Izraelska tvrtka SpaceI ponovno će pokušati sletjeti u 2025. nakon što im je prva misija propala, a novi let Roscosmosa još je dalje u planu, u 2027. godini.
Proteklih godina kroz utrke za odlazak Mjesec nije nedostajalo neuspjelih misija. Dok se SpaceIL srušio u travnju 2019., a indijska svemirska agencija ISRO u srpnju te godine s Chandrayaan-2, japanski iSpace izgubio je svoj lender 2022. zajedno s roverom Rashid iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji je također bio u njemu. Nedavno je Indiji uspjelo spustiti se na Mjesec, s letjelicom Chandrayaan-3 dok je ruska Luna-25 nekoliko dana ranije tragično završila svoj let.