REKAPITULACIJA NAKON INDIJSKOG USPJEHA: Koje su zemlje bile na Mjesecu? | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

REKAPITULACIJA NAKON INDIJSKOG USPJEHA: Koje su zemlje bile na Mjesecu?

Autor Ivan Vukić

SAD je vodeći, a slijede USSR, Kina, Japan i Indija te još nekoliko zemalja, uz Europsku uniju

 Luna-25 Rusija let na Mjesec (3).jpg Izvor: - / Sputnik / Profimedia

Samo je devet nacija bilo na Mjesecu, njegovoj orbiti ili u njegovoj blizini u sklopu uspješnih ili poluuspješnih misija – a drugoplasirani više niti ne postoji. Nakon prve utrke za svemirom, koja je dovela do sukoba SAD-a i SSSR-a 1950-ih, 60-ih i 70-ih godina, na novom smo početku misija na Mjesec koje uključuju sudjelovanje novih aktera iz nacionalnog i privatnog sektora.

SAD je na vrhu trenutnog popisa s 42 dovršene uspješne ili poluuspješne misije na Mjesec između 1959. i 2022., prema istraživanju OMG Space i Statiste. SSSR je letio u 22 takve misije između 1959. i 1976.

 Mjesec (2).jpg Izvor: NASA/Crystal Pictures / Crystal pictures / Profimedia

Kina je pojačala svoj svemirski program 2000-ih i odletjela u svoju prvu misiju programa Chang'e u 2007. Svih sedam pokušaja misija povezanih s programom bili su uspješni ili polu-uspješni (Rover Yutu koji je sletio na Mjesec u misiji Chang'e 3 u prosincu 2018. prestao se kretati nakon otprilike šest tjedana, ali je zadržao radio vezu).

 Chandrayaan-3 Indija let na Mjesec (1).jpg Izvor: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

Kina broji osam misija na Mjesec nakon što je hongkonški satelit, AsiaSat 3, 1997. godine promašio Zemljinu orbitu, koja je naknadno prilagođena uz pomoć dvaju lunarnih preleta, što je označilo prvu (slučajnu) komercijalnu misiju na Mjesec.

Indija je 2008. uspješno dovršila misiju lunarne orbite i udarne letjelice (Chandrayaan-1) i ponovno je ušla u mjesečevu orbitu u rujnu 2019., s misijom landera i rovera koja je bila samo polu-uspješna. Izgubljen je kontakt s landerom koji je nezgodno dotaknuo tlo, ali orbiter misije zapravo je slao dragocjene podatke natrag na Zemlju u posljednje četiri godine.

 Mjesec (1).jpg Izvor: AFP / AFP / Profimedia

Konačno, Indija je postala četvrta nacija koja je izvela meko slijetanje na Mjesec 23. kolovoza 2023. u sklopu misije Chandrayaan-3. Japan je trenutno završio pet misija, od kojih su tri bile preleti. EU je 2003. poslala sondu Smart-1 u lunarnu orbitu, testirajući tehnologiju ionskog pogona na solarnu energiju.

Luksemburška tvrtka LuxSpace pomogla je malu neovisnu sondu na kineskoj misiji Chang'e 5-T1, koja je proletjela pored Mjeseca i vratila se na Zemlju 2014. Godine 2022. talijanska i korejska svemirska agencija dovršile su slične misije uz pomoć Space X i NASA-ine rakete (unatoč tome što Južna Koreja trenutačno razvija vlastite raketne sposobnosti).

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI