INDIJA U SVEMIR POSLALA RAKETU: Na Mjesec bi trebala sletjeti u kolovozu | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

INDIJA U SVEMIR POSLALA RAKETU: Na Mjesec bi trebala sletjeti u kolovozu

Autor Igor Martić

Raketa nosi sondu i ukoliko im to uspije bit će četvrta zemlja kojoj je to uspjelo

 Chandrayaan-3 Indija let na Mjesec (3).jpg Izvor: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

Raketa s indijskom sondom Chandrayaan-3 poletjela je iz svemirske luke u gradu Chennaiju na jugu Indije, prema Mjesecu. Očekuje se da će tamo stići 23. kolovoza 2023. Ako sonda uspješno sleti na Mjesec Indija će postati tek četvrta zemlja kojoj je to uspjelo, nakon SAD-a, Sovjetskog saveza i Kine.

Prema podacima indijske svemirske agencije ISRO (Indian Space Research Organisation) lansiranje je bilo uspješno i raketa je stigla do Zemljine orbite.

Chandrayaan-3 je misija koja se nadovezuje na Chandrayaan-2 kako bi se demonstrirala sposobnost sigurnog slijetanja i kretanja na površini Mjeseca. Sastoji se od konfiguracije Landera i Rovera. Propulzijski modul nosit će konfiguraciju landera i rovera do 100 km mjesečeve orbite.

 Chandrayaan-3 Indija let na Mjesec (2).jpg Izvor: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

 Chandrayaan-3 Indija let na Mjesec (4).jpg Izvor: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

Propulzijski modul nosi korisni teret za proučavanje spektralnih i polarnih metričkih mjerenja Zemlje iz Mjesečeve orbite. Korisni teret lendera služi za mjerenje toplinske vodljivosti i temperature, a instrument za lunarnu seizmičku aktivnost (ILSA) koristit će se za mjerenje seizmičnosti oko mjesta slijetanja. Langmuirova sonda (LP) služi za procjenu gustoće plazme i njezinih varijacija dok je pasivni laserski retroreflektorski niz iz NASA-e prilagođen studijama lunarnog laserskog određivanja udaljenosti.

Korisni teret rovera su rendgenski spektrometar alfa čestica (APXS) i laserski inducirani probojni spektroskop (LIBS) za praćenje elementarnog sastava u blizini mjesta slijetanja.

Chandrayaan-3 sastoji se od autohtonog modula Lander (LM), propulzijskog modula (PM) i rovera s ciljem razvoja i demonstracije novih tehnologija potrebnih za međuplanetarne misije. Lander će imati sposobnost mekog slijetanja na određeno mjesto na Mjesecu i rasporedit će rover koji će provoditi kemijsku analizu površine Mjeseca tijekom svoje mobilnosti.

Lander i rover imaju znanstveni teret za izvođenje eksperimenata na površini Mjeseca. Glavna funkcija propulzijskog modula je nositi LM od ubrizgavanja rakete-nosača do konačne lunarne 100 km kružne polarne orbite i odvojiti LM od PM-a.

Osim toga, propulzijski modul također ima jedan znanstveni teret kao dodatnu vrijednost kojim će se upravljati nakon odvajanja sletnog modula. Lanser identificiran za Chandrayaan-3 je LVM3 M4 koji će postaviti integrirani modul u eliptičnu parkirnu orbitu (EPO) veličine ~170 x 36.500 km.

Ciljevi misije Chandrayaan-3 su demonstrirati sigurno i meko slijetanje na površinu Mjeseca, demonstrirati kretanje rovera Mjesecom i provoditi znanstvene eksperimente na licu mjesta.

 Chandrayaan-3 Indija let na Mjesec (1).jpg Izvor: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI