Neka nova vremena - za mnoge iTunes Store više nije prvi izbor, a nekada je bio
Apple je iTunes Music Store (kasnije iTunes Store) pokrenuo 28. travnja 2003. Bio je to rezultat dugih i napornih pregovora između Appleovog izvršnog direktora Stevea Jobsa i pet velikih izdavačkih kuća.
Vidjevši koliko su popularna ilegalna preuzimanja singlova Jobs se založio za legalan, ali jednostavan način za potrošače da kupe singlove online. Naposljetku je natjerao izdavače da se dogovore o modelu od 99 centi po pjesmi, što je revolucioniralo glazbenu industriju i označilo početak kraja CD-a.
Pet godina nakon pokretanja iTunes Store je postao najveći prodavač glazbe u Sjedinjenim Državama, a u veljači 2010. Apple je objavio da je preuzeto 10 milijardi pjesama iz tada "najboljeg prodavača glazbe u svijetu".
U 2006. Apple u iTunes Store trgovini omogućuje kupnju filmova i TV emisija nakon čega su dugi niz godina ostali izbor broj 1 za Amerikance koji su željeli kupiti digitalnu glazbu, TV emisije ili filmove na mreži.
Danas je situacija potpuno drugačija budući da su usluge streaminga učinile iTunes Storeu ono što su nekoć oni učinili fizičkim trgovcima. Prodaja glazbe, filmova i TV emisija temeljena na transakcijama opada već godinama jer su streaming usluge kao što su Netflix, Spotify, Apple Music i Amazon Prime Music/Video postale potrošačima glavni izvor digitalne zabave.
Prema podacima Statista Consumer Insightsa samo 25 posto Amerikanaca koji su platili digitalnu glazbu u posljednjih 12 mjeseci učinili su to na iTunes Storeu. Što se tiče videa konkurencija je još ispred, sa samo 13 posto korisnika digitalnog videa koji su potrošili novac na iTunes Store u posljednjih 12 mjeseci.
Izvor: amazonNa vrhu su Amazon Music s 46 posto u audio segmentu, za Spotify je u posljednjih 12 mjeseci svoj novac dalo 42 posto korisnika, za Apple Music 41 posto, a za YouTube Music 36 posto. U video segmentu vodeći je Netflix sa 70 posto korisnika koji su spremni platiti uslugu, a slijede Amazon Prime Video sa 67 posto, Hulu s 53 posto, Disney+ s 52 posto te spomenuti iTunes Store s 13 posto.
Anketa je provedena na uzorku većem od 5000 odraslih Amerikanaca koji su u periodu travanj 2022. do ožujak 2023. potrošili novac na audio i video sadržaj.