SMS NIJE MRTAV: Nemojte se odreći (starih) tekstualnih poruka | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

SMS NIJE MRTAV: Nemojte se odreći (starih) tekstualnih poruka

Autor Krunoslav Ćosić

Iako se koriste sve manje i rjeđe, SMS poruke i dalje imaju svoju funkcionalnost

 SMS poruke pametni telefon (1).jpg Izvor: Shutterstock

Nedavno su u Hrvatskoj obilježene 24 godine SMS poruka (u Cronet mrežu su stigle 15. travnja 1999.), a tada su mijenjale svijet jer se uz telefonski razgovor moglo poslati i nešto tekstualno. Godinama prije, SMS poruke su prvi put predstavljene 3. prosinca 1992. godine.

Prema podacima koje je objavio HAKOM, u Hrvatskoj je u četvrtom tromjesečju 2022. godine poslano 247.542.509 SMS poruka, što je u odnosu na isto razdoblje godinu prije pad od 21,55 posto. U odnosu na treće tromjesečje 2022. pad je 4,26 posto. Nasljednik, MMS poruke, poslane su 1.570.728 puta, što je pad od 27,72 posto u odnosu na Q4 2021. godine.

 Prva-SMS-poruka-Nokia-8210-1-990x556.jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Ako s nekim komunicirate porukama najveća je šansa da ćete to napraviti kroz instant poruke, u aplikacijama poput WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, Messenger ili kroz poruke unutar pojedinih društvenih mreža poput Instagrama i Snapchata.

Prednosti su što se instant poruke drugoj strani isporučuju gotovo trenutno dok se kod SMS poruke najprije čeka slanje te isporuka. Eventualno ćete saznati da je poruka isporučena, ali ne i da je pročitana. To je bitan detalj ukoliko nekoga zovete, ali mu je broj isključen ili nedostupan (zbog nedostatka signala, u avionu je s uključenim avionskim načinom…).

Čim osoba bude u području sa signalom vi ćete dobiti obavijest o isporuci vaše SMS poruke, o čemu ćete biti obaviješteni i vizualno i zvučno. Znat ćete to i kroz WhatsApp poruku, na primjer, ali samo ako je druga strana to omogućila u svojem telefonu. Ako je i omogućila, morat ćete provjeravati poruke vizualno. SMS servis će vam to ipak lakše (do)javiti.

Druga korisna primjena SMS poruke je odbijanje poziva – ne želite li se ili ne možete nekome javiti možete pri odbijanju odabrati poruku koja će se drugoj strani isporučiti (na sastanku sam, ne mogu sada razgovarati, javit ću vam se uskoro…). Sve te predefinirane poruke možete sami napisati ili koristiti gotove predloške.

 SMS predložak.jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

Odbijete li nekome poziv i želite mu poslati instant poruku morat ćete otvoriti tu aplikaciju i pronaći kontakt odnosno možete sve to napraviti i nešto brže - otvaranjem kontakta i odabirom detaljnijih informacija dobit ćete pristup instant porukama.

Pošaljete li SMS poruku, druga strana tu poruku ne može izbrisati u vašoj međusobnoj komunikaciji dok se kroz većinu instant aplikacija za slanje poruka nudi mogućnost brisanja sadržaja i na telefonu druge strane. Pojedine aplikacije nude čak i mogućnost automatskog brisanja poruka, nakon određenog broja sati ili dana.

SMS poruke vam mogu koristiti i u sudskom procesu, ukoliko do toga dođe s osobom s kojom ste razmijenili tekstualni sadržaj.

Trebate li platiti parking za vozilo najjednostavnije će biti kroz SMS poruke, ali u novije vrijeme postoje i aplikacije koje omogućuju plaćanje parkinga, a njihova je prednost što će automatski, po lokaciji telefona, prepoznati parking zonu ili garažu. Neke će vam odmah ponuditi plaćanje na izlazu iz garaže.

S ili Š, Z ili Ž

Mali savjet: šaljete li SMS poruke s hrvatskim znakovima (č, ć, d, š, ž) u tom će se slučaju svako takvo slovo računati kao više znakova pa ćete u slučaju teksta „čujemo se nešto kasnije“ (23 znaka) primijetiti da se radi o nešto više iskorištenom broju znakova. Napišete li takvu poruku s recimo 140 znakova, takva će se poruka poslati kao dvije poruke, a isto toliko i naplatiti odnosno umanjiti iz pretplate ukoliko ju plaćate samo za SMS poruke. Inicijalno, jedna SMS poruka omogućuje slanje 160 znakova (računajući i razmake), ali u taj broj ne ulaze hrvatski dijakritički znakovi.

Isprobali smo pisanje jedne takve poruke, samo s hrvatskim dijakritičkim znakovima, te smo nakon 70 slova dobili obavijest da smo iskoristili prostor za jednu SMS poruku. Napisali smo zatim ista slova, ali bez kvačica, te iskoristili svih 160 znakova.

 SMS poruka hrvatski znakovi.jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

 SMS poruka.jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI