Današnji pametni telefoni koriste dvije vrste tehnologija koje se u mnogočemu razlikuju
Ekran je jedna od najvažnijih komponenti uređaja, bilo da su u pitanju pametni telefoni, tableti, laptopi ili televizori. Iako postoje različite vrste tehnologija ekrana, dvije su danas dominantne na tržištu, a u pitanju su AMOLED i IPS LCD.
Izbor pametnih telefona, u ovisnosti od vrste ekrana, može utjecati itekako na korisničko iskustvo, a nije niti cijena uređaja u konačnici ista, upravo zbog samog ekrana. Ovo su razlike između te dvije tehnologije.
IPS LCD
LCD (Liquid Crystal Display) ekrani postoje već dugi niz godina i još uvijek se široko koriste u pametnim, tabletima. televizorima i većini kompjutorskih monitora. U suštini, LCD koristi tekuće kristale, pri čemu je jedan LCD piksel napravljen od jednog kristala kao točke svjetlosti. Iza ovog aranžmana tekućih kristala nalazi se pozadinsko osvjetljenje koje je izvor svjetlosti.
Svjetlost koja prolazi kroz tekućikristal je polarizirana, kontrolirana horizontalnim i vertikalnim filtrima na strani kristalnog aranžmana kako bi neke boje bile propuštene, a druge filtrirane.
Najrasprostranjenija LCD tehnologija danas je IPS LCD (In-Plane Switching Liquid Crystal Display), a prednosti i nedostatke korištenja ove tehnologije smo sumirali ispod:
Prednosti IPS LCD ekrana:
Niži troškovi proizvodnje u odnosu na AMOLED
Dobar raspon boja
Boje imaju prirodniji izgled
Boje su svjetlije pri direktnoj sunčevoj svjetlosti
Traje duže u odnosu na AMOLED zbog nemogućnosti urezivanja slike
Slika je oštrija
Nedostaci IPS LCD ekrana:
Kontrast boja nije tako jak kao AMOLED (crna nije 100% crna, bela nije 100% bole)
Troše više energije od AMOLED ekrana
Panel je deblji od AMOLED-a zbog pozadinskog osvjetljenja
AMOLED
AMOLED (Active Matrix Organic Light-Emitting Diode) je novija tehnologija od IPS LCD-a. U suštini, AMOLED koristi anodu i katodu za protok elektrona kroz veoma tanak sloj filma. Osvijetljenost je određena jačinom toka elektrona dok bojom upravljaju crvene, zelene i plave emiturajuće diode ugrađene u ekran.
AMOLED tehnologija koja se danas vrlo često koristi je Super AMOLED, a prednosti i nedostaci ekrana koji koriste ovu tehnologiju su navedeni u nastavku.
Prednosti AMOLED ekrana:
Veći kontrast u odnosu na IPS LCD
Troši manje energije u odnosu na IPS LCD
Tanji panel zbog nedostatka pozadinskog osvjetljenja
Mogućnost neovisnog ažuriranja boje piksela
Crna boja se postiže gašenjem RGB LED piksela, što znači da je crna boja potpuno crna
Bolji prikaz bijele boje u odnosu na IPS LCD koji ima tendenciju biti plavkast
Nedostaci AMOLED ekrana:
Sklonost urezivanju slike (burn-in) i kraći životni vijek u odnosu na IPS LCD
Veći troškovi proizvodnje
Efikasnost ekrana ovisi od sadržaja koji se prikazuje
AMOLED ili IPS LCD, što je bolje?
Nažalost, ne postoji točan odgovor. Obje tehnologije imaju svoje prednosti i nedostatke pa je na kupcima da odluče prema svojim potrebama. Pametni telefoni koji koriste AMOLED ekrane imaju tendenciju biti skuplji, ali svojim kupcima mogu pružiti bolju autonomiju bateriju ukoliko koriste tamnije teme u svakodnevnom radu.
Također, boje su zasićenije, što može biti ugodnije za gledanje, ali upravo zbog toga ljudi koji se bave profesionalnom fotografijom i videom najčešće biraju IPS LCD kako bi imali vjerniji prikaz boja.
Izvor: Youtube