Želite li saznati kako izgledaju vaši digitalni dvojnici?
Ako ste stalno na društvenim mrežama velika je vjerojatnost da ste u proteklih nekoliko dana naišli na neke umjetničke izvedbe drugih korisnika. To je zahvaljujući najnovijoj virusnoj senzaciji Lensa AI, aplikaciji za uređivanje fotografija koja koristi umjetnu inteligenciju za stvaranje onoga što naziva "čarobnim avatarima".
Nakon što se označi 10 do 20 fotografija bilo koje osobe aplikacija koristi model Stable Diffusion otvorenog koda za stvaranje realističnih avatara te osobe koji izgledaju kao da ih je napravio umjetnik.
Tijekom proteklih tjedana aplikacija je porasla na ljestvici Apple App Store i Google Play trgovina postavši najčešće preuzimana "besplatna" aplikacija u mnogim zemljama do 7. prosinca 2022.
Zašto "besplatna"?
Znamo da ne postoji besplatan ručak, a sigurno je da će korisnici na kraju morati platiti najmanje 3,99 USD za vlastite "čarobne avatare". Postoje neki impresivni rezultati koji lebde uokolo, zbog čega su korisnici bili u iskušenju platiti naknadu kako bi saznali kako izgledaju njihovi digitalni dvojnici. I mnogi to očito čine.
Prema informacijama tvrtke za analitiku aplikacija SensorTower aplikacija Lensa AI također se brzo penje na ljestvici aplikacija "Najzaslužnija" u App Storeu, što znači da ostvaruje više prihoda prodajom aplikacija ili (u ovom slučaju) kupnjom unutar aplikacije od gotovo bilo koje druge aplikacije.
Izvor: Apple App StoreLensi je trebalo manje od tjedan dana da se popne sa 161. na 1. mjesto u Sjedinjenim Državama, piše Statista, dok je imala slične, iako malo prolongirane putanje u drugim zemljama.
Međutim, ovih dana nijedna aplikacija ne dolazi bez priličnog udjela kontroverzi, a Lensa nije iznimka. Od zabrinutosti za privatnost, potencijalne zlouporabe za stvaranje erotskih slika bez pristanka do tvrdnji da aplikacija krade radove umjetnika kako bi uvježbala svoj AI mehanizam - Lensin uspon na istaknuto mjesto nije prošao bez komplikacija.
Izvor: Apple App Store