60 MINUTA UNATRAG: Iz ljetnog prelazimo u zimsko računanje vremena | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

60 MINUTA UNATRAG: Iz ljetnog prelazimo u zimsko računanje vremena

Autor Krunoslav Ćosić

I dalje se provodi promjena koja u jesenskim danima znači jedan sat spavanja duže

 Zimsko racunanje vremena (3).jpg Izvor: Shutterstock

U nedjelju 30. listopada 2022. vrijeme će se u 3 sata ujutro vratiti na 2 sata. Iako se u EU zemljama pomjeranje sata više ne bi trebalo događati, odluka je prolongirana do daljnjega. Većina zemalja nije odlučila koje je vrijeme (zimsko ili ljeto) bolje.

Ne znači ovo samo 60 minuta duže spavanja nego i podešavanje svih onih satova koje imamo u stanovima, kućama, uredima, stoje na ulicama i trgovima, u automobilima, na rukama.

Za očekivati je da će se većina pametnih telefona automatski podesiti ako ste u postavkama uključili automatsko podešavanje koje stiže direktno preko radijskih valova mobilnih operatora. Za svaki slučaj provjerite to u postavkama kako vas u nedjelju ne bi čekalo iznenađenje jer ste zakasnili na ručak, u crkvu, na kavu.

 Vrijeme i datum pametni telefon.jpg Izvor: Krunoslav Ćosić

U postavkama odaberite „datum i vrijeme“ te provjerite imate li aktiviranu tu opciju kako biste se uskladili s ostatkom svijeta koji već desetljećima obavlja ono što je predložio Amerikanac Benjamin Franklin 1794. godine. Od 1916. godine Njemačka i Austro-ugarska bile su prve zemlje koje su uvele ljetno računanje vremena, a slijedila je i Velika Britanija.

Kako je Hrvatska u to vrijeme bila dio Austro-ugarske i kod nas se to pravilo primjenjivalo do 1918. godine. U kraćim intervalima pravilo se primjenjivalo i za vrijeme Kraljevine Jugoslavije te Nezavisne Države Hrvatske, a ponovo je usvojeno od 1983. godine te je ostalo do danas.

Od 30. listopada 2022. svoje uređaje ćete od 21 sat na struju puniti po povoljnijoj tarifi, sve do 7 sati ujutro. Što se tiče korištenja upaljenih svjetala na vozilima i korištenja zimske opreme, obavezna svjetla za vozila primjenjuju se od 1. studenog 2022. do 31. ožujka 2023., a zimska oprema od 15. studenog 2022. do 15. travnja 2023.

Na ljetno računanje vremena ponovo se vraćamo u noći s 25. na 26. ožujka 2023. godine kada ćemo spavati jedan sat kraće.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI