LE AUDIO: Bluetooth zvuk s manjom potrošnjom energije | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

LE AUDIO: Bluetooth zvuk s manjom potrošnjom energije

Autor Krunoslav Ćosić

Bluetooth je unatrag nekoliko desetljeća prošao kroz veći broj verzija

 Bluetooth (4).jpg Izvor: Shutterstock

Bluetooth tehnologija postala je sinonim za bežični zvuk, a utjecaj Bluetooth zvuka u svijetu ne može se podcijeniti. Sada Bluetooth tehnologija ponovno mijenja način na koji gledamo na bežični zvuk. U svijetu se godišnje proda oko 3,5 milijardi uređaja s ugrađenom Bluetooth tehnologijom, Bluetooth alijansa sastoji se od 36.000 kompanija, a Bluetooth je s nama od 1998. godine.

Bluetooth LE Audio predstavlja potpuno novu arhitekturu za podršku audio aplikacijama koje koriste Bluetooth tehnologiju i postavlja podlogu za sljedećih 20 godina inovacija u bežičnom zvuku. LE Audio poboljšava performanse bežičnog zvuka, dodaje podršku za slušna pomagala i uvodi Auracast emitirani zvuk, novu Bluetooth mogućnost koja će poboljšati način na koji komuniciramo s drugima i svijetom oko nas.

 Bluetooth (2).jpg Izvor: Shutterstock

Ideja za LE Audio započela je u industriji slušnih aparata. "Davnih 50-ih, kada su slušna pomagala tek počela biti pristupačna nitko nije očekivao da ćete većinu svog života provesti povezani, ne samo s telefonima već i s televizorima, računalima i svim drugim uređajima," rekao je Richard Einhorn, konzultant u Einhorn Consulting, LLC.

Industriji je bilo jasno da je došlo vrijeme za stvaranje digitalnog standarda za povezivanje. Nije prošlo dugo prije nego što su članovi radne skupine uključeni u izgradnju tehnologije uvidjeli da bi se njezin potencijal mogao proširiti daleko izvan slušnih pomagala i obuhvatiti sve slučajeve upotrebe bežičnog zvuka.

 Bluetooth (3).jpg Izvor: Shutterstock

Jedna velika prepreka od samog početka bio je sam opseg i razmjer ideje. Utjecao je na svaki sloj specifikacija, počevši od osnovne specifikacije pa sve do profila najviše razine. "Bilo je to najveće izdanje specifikacija koje je Bluetooth ikada objavio", rekao je Nick Hunn, tehnički direktor WiFore Consultinga. "Trebalo je neko vrijeme da se projektira i učini proširivim."

Drugi veliki izazov s kojim se grupa suočila bila je pandemija. Bez mogućnosti sastajanja radi osobnog testiranja specifikacija radna skupina morala je smisliti alternativni način testiranja LE Audija na daljinu.

"Ova je grupa, u svim različitim vremenskim zonama, u svim zemljama koje su prošle kroz toliko toga s toliko različitih valova COVID-a, nekako uspjela", rekao je Joel Linsky, potpredsjednik tehnologije Qualcomm Technologies, Inc. "Iznimno sam impresioniran svima... da mogu ovo izvesti usred pandemije."

Uz uvođenje novih značajki u Bluetooth audio, LE Audio nudi novu, fleksibilnu arhitekturu koja pruža idealnu platformu za buduće bežične audio inovacije, a rad unutar Bluetooth SIG-a već je u tijeku kako bi se na tržište dovele dodatne LE Audio značajke i mogućnosti. "Ne sumnjam da će Bluetooth i Bluetooth LE audio dominirati tržištem", kaže Alexander Tschekalinkskij, Fraunhofer IIS.

 Bluetooth (1).jpg Izvor: Shutterstock

LE Audio pruža veću kvalitetu zvuka pri nižoj snazi omogućujući audio programerima da ispune sve veće zahtjeve potrošača za performansama i potaknu kontinuirani rast na tržištu audio perifernih uređaja poput slušalica. Djelomično zahvaljujući LE Audiju analitičari predviđaju da će se do 2026. godišnje isporuke Bluetooth slušalica popeti na 619 milijuna, što čini 66 posto svih bežičnih slušalica.

Mogućnosti LE Audio manje snage također će omogućiti nove vrste audio perifernih uređaja kao što je širi raspon Bluetooth omogućenih slušnih pomagala i omogućiti veću fleksibilnost za bolje oblike. Uz LE Audio pojavit će se manji, manje nametljivi, udobniji slušni uređaji koji će poboljšati živote onih s oštećenjem sluha.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI