POTENCIJAL 5G TEHNOLOGIJE Udvostručene rekordne brzine prijenosa | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

POTENCIJAL 5G TEHNOLOGIJE Udvostručene rekordne brzine prijenosa

Autor Krunoslav Ćosić

Postignuta je propusna moć uzlazne veze (uplink) od gotovo 500 megabita u sekundi

 Rad na daljinu (3) Izvor: Piotr Adamowicz / Alamy / Alamy / Profimedia

Agregacija uzlazne veze s četverokomponentnim nositeljem (4CC) na milimetarskom valu (mmWave) rezultirala je najvećim protokom od 495 Mb/s - 425 Mb/s uz New Radio (NR) plus 70 Mb/s uz LTE-u. Svaka komponenta od 100 MHz dio je uzlazne veze koristeći nesamostalnu arhitekturu (agregirajući 8x 100 MHz u silaznoj i 4x 100 MHz u uzlaznoj vezi). Integracija izvedena u laboratorijskim postavkama rezultirala je protokom od 495 Mb/s (425 Mb/s u 5G plus 70 Mb/s u 4G).

U demonstraciji Ericssona i MediaTeka korišten je predkomercijalni softver na uređaju koji sadrži MediaTek M80 5G čipset. U laboratorijskom testu korišten je Ericssonov RAN Compute baseband 6648 s radijskim dijelom AIR 5331 mmWave.

Test je proveden pomoću 39 GHz spektra NR (400 MHz) i kombinirajući ga s jednim nositeljem LTE 1900 MHz spektra (20 MHz). Cijela širina pojasa tada je agregirana korištenjem LTE i NR veza, ostvarujući ukupni protok od blizu 500 Mb/s.

 Rad na daljinu (1) Izvor: Kostyantyn Maslak / Alamy / Alamy / Profimedia

Nastavlja se time iskorištavati potencijal 5G tehnologije nedavno realiziranom novom prekretnicom - uspješnom agregacijom nositelja na milimetarskom valu. Ovo rješenje može pomoći pružateljima komunikacijskih usluga da isporuku veće brzine prijenosa podataka i kapacitete za aplikacije uzlazne veze poput streaminga korisnika (proširena/virtualna stvarnost) i stvaranja sadržaja.

Brze performanse uzlazne veze znače da korisnik ne mora biti zabrinut zbog slabog signala tijekom npr. videokonferencija na telefonima. Downlink ili brzina preuzimanja već dugo dominiraju onim za što koristimo internet – od surfanja do streaminga. Pandemija Covid-19 potaknula je mnoge širom svijeta da rade ili uče od kuće, ističući važnost performansi uzlazne veze ili brzine prijenosa.

Ova tehnološka prekretnica slijedi nakon single user multiple input multiple output (SU-MIMO) demonstracije u travnju 2021. kada je Ericsson isporučio brzinu podataka uzlazne linije za jednog korisnika od 315 Mb/s, što je 15-20 puta brže od trenutne tipične brzine uzlazne veze.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI