DJELUJU BEZOPASNO, ALI... Kamere i pametni zvučnici mogu biti opasni | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

DJELUJU BEZOPASNO, ALI... Kamere i pametni zvučnici mogu biti opasni

Autor Krunoslav Ćosić

Microsoft CyberSignals izvješće pokazuje kako komercijalni uređaji mogu postati ulazne točke za napadače

  Izvor: RossHelen editorial / Alamy / Alamy / Profimedia

U razdoblju od 2020. do 2022. godine vidljivo je da je za 78% povećan broj visokorizičnih ranjivosti u opremi za industrijsku kontrolu popularnih proizvođača. Microsoft je objavio treće izdanje izvještaja Cyber Signals u kojem se ističu trendovi i uvidi o sigurnosti prikupljeni na temelju 43 milijarde cyber signala koji se svakodnevno prate.

Koristi se i analiza 8.500 Microsoftovih stručnjaka za sigurnost. CyberSignals nudi stručni pogled na trenutne prijetnje, posebno ističući nedavne trendove, napade i strategije te praktične preporuke za tvrtke.

Još donedavno se kibernetička sigurnost smatrala tehničkim pitanjem koje je rješavao IT odjel, ali danas je to jedan od ključnih izazova i prijetnji samom postojanju tvrtke ili organizacije. Zabilježen je porast napada na lozinke od 74%, a procjena je da se svake sekunde događa čak 921 napad. Microsoft je do sada uklonio više od 10.000 domena koje su koristili cyber kriminalci.

 Kupovina preko interneta.jpg Izvor: Shutterstock

Internet-of-Things (IoT) uređaji i operativne tehnologije (OT) brzo se razvijaju i povezuju kako bi udovoljili zahtjevima različitih industrija. Međutim, ovaj brzi rast rezultirao je jednostavnijim potencijalnim ulazom za brojne napadače.

Microsoft je protekle godine uočio različite prijetnje koje koriste uređaje u gotovo svakom dijelu organizacije, a prema istraživanju koje je provela International Data Corporation, očekuje se da će do 2025. godine biti više od 41 milijardu IoT uređaja u korporacijskim i komercijalnim okruženjima.

 speaker;kitchen;smart;voice;assistant;music;woman;knife;electric;listening;house;recognition;phone;control;mobile;home;board;life;cutting;people;piece;person;chopping;mini;red;sound;lady;standing;technology;device;electronic;amplifier;entertainment;musical;female;audio;yellow;tomato;chili;domestic;human;focus;vegetable;loudspeaker;lifestyle;wireless;adult;volume;one;portable Izvor: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Drugim riječima, uređaji poput kamera, pametnih zvučnika i sličnih komercijalnih uređaja mogu postati ulazne točke za napadače. Sigurnost IoT i OT uređaja nije održala korak s aktualnim prijetnjama. Napadači mogu imati različite motive za kompromitiranje i drugih uređaja, ne samo tipičnih prijenosnih računala i pametnih telefona.

Primjerice, kibernetički napadi Rusije protiv Ukrajine kao i druge kibernetičke aktivnosti koje potiču države pokazuju da neke države smatraju kibernetičke napade na kritičnu infrastrukturu dijelotvornim za postizanje vojnih i ekonomskih ciljeva.

 Dijete sigurnost laptop.jpg Izvor: Elada Vasilyeva / Panthermedia / Profimedia

Zračno izolirani uređaji i sigurnosni perimetar više nisu dovoljni za borbu protiv modernih prijetnji poput sofisticiranih malware programa, ciljanih napada i zlonamjernih napada iznutra. Napadači također mogu zloupotrijebiti prijavne podatke zaposlenika ili iskoristiti pristup odobren dobavljačima treće strane i izvođačima radova kako bi dobili pristup mrežama.

Potrebne su dodatne mjere poput kontrole pristupa, zaštite krajnjih točaka, segmentacije mreže i analitike ponašanja korisnika. Ove mjere mogu pomoći u identificiranju sumnjivih aktivnosti i brzom odgovoru na bilo kakvu potencijalnu prijetnju. Osim toga, redovni sigurnosni pregledi i revizije mogu pomoći u identifikaciji ranjivosti i njihovom rješavanju prije nego što ih napadači iskoriste.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI