Facebook se suočava s optužbama za govor mržnje
Kenijski ministar ICT-a navodno je odbacio prijedloge vladinog tijela da bi se Facebook suočio sa suspenzijom u zemlji zbog nepoštivanja pravila o govoru mržnje. Ministar za ICT Joseph Mucheru rekao je Reutersu da Kenija ne planira zatvoriti nijednu platformu, ističući uvjerenje u slobodu tiska, bilo u tradicionalnom ili online obliku.
Mucheruovi komentari slijede upozorenje državnog Povjerenstva za koheziju i integraciju (NCIC), koje je optužilo Facebook da krši ustav i zakone. Konkretno, da se nije uhvatio u koštac s govorom mržnje i poticanjem na platformi uoči nacionalnih izbora zakazanih za 9. kolovoza.
Povjerenik NCIC-a Danvas Makori rekao je za Reuters da je Facebook sebi dopustio da bude “vektor govora mržnje i poticanja, dezinformacija i dezinformacija”. Komisija je dodala da su njezini interni nalazi potkrijepljeni neovisnim izvješćem zagovaračke skupine Global Witness koja je otkrila da je Facebook objavio više od desetak političkih oglasa.
Eskalirajući stvar, NCIC je dodao da je održao razgovore s regulatornim tijelom za komunikacije Kenije i da će preporučiti obustavu rada Meta Platforme. Međutim, očito nema podršku šire vlade. Uz komentare ministra ICT-ja kenijski ministar unutarnjih poslova Fred Matiangi također se usprotivio suspenziji Facebooka.
Matiangi je optužio NCIC za donošenje "nasumičnih" odluka i istaknuo da nema "ovlasti nikoga zatvoriti". Meta Platforms izjavila je da je poduzela korake za uklanjanje govora mržnje i huškačkog sadržaja te da će nastaviti s naporima prije izbora.
Iako nam se Kenija čini dalekom i manje bitnom temom, interesantno je pogledati što se u određenim zemljama događa što se tiče nadzora sadržaja i sprječavanja govora mržnje, a što bi se vrlo lako moglo proširiti i na druge zemlje.
Izvor: Shutterstock