NEKONKURENTNE AKTIVNOSTI: Novi problem za Apple u Njemačkoj | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

NEKONKURENTNE AKTIVNOSTI: Novi problem za Apple u Njemačkoj

Autor Ivan Vukić

Njemačka otvara put za oštrije mjere protiv Applea, ali i protiv mnogih drugih tehnoloških tvrtki

 Apple iPhone SE (2016).jpg Izvor: Shutterstock

Njemačke vlasti označile su Apple kao tvrtku s izvanrednom međutržišnom važnošću za konkurenciju, što je potez koji bi mogao izložiti proizvođača iPhonea ranim intervencijama regulatora na aktivnosti koje se smatraju nekonkurentnim.

Bundeskartellamt je u izjavi objasnio kako odluka znači da Apple i njegove podružnice podliježu digitalnim propisima donesenim početkom 2021., piše Mobile World Live, a koji tvrtki omogućuju brzo i učinkovitije djelovanje protiv aktivnosti koje ugrožavaju konkurenciju.

Pravila su usmjerena na velike digitalne tvrtke koje djeluju u više sektora i već se primjenjuju na Alphabet, Meta Platforms i Amazon. Tijelo je u procesu procjene Microsofta kako bi utvrdilo treba li i on podlijegati strožim pravilima.

 Andreas Mundt, Bundeskartellamt.jpg
Andreas Mundt, Bundeskartellamt
Izvor: Oliver Berg/dpa

Predsjednik Bundeskartellamta Andreas Mundt rekao je kako Apple ima "poziciju ekonomske moći koja obuhvaća sva tržišta, što daje tvrtki prostor za djelovanje koje nije dovoljno kontrolirano od strane konkurencije".

Sa svojim svjetskim prometom od oko 400 milijardi USD i dobiti od gotovo 100 milijardi USD ostvarene u poslovnoj 2022. godini, Apple je među najprodavanijim i najprofitabilnijim tvrtkama na svijetu. S jedne strane, Apple pokriva cijeli lanac vrijednosti koji se odnosi na visokokvalitetne mobilne digitalne krajnje uređaje, dijelom razvijajući i vlastite centralne komponente, poput procesora.

 Bundeskartellamt (2).jpg Izvor: Bundeskartellamt

S druge strane Apple sam razvija softver za te uređaje, posebice njihove mobilne operativne sustave, poput iOS-a. Isto vrijedi i za platformu za distribuciju mobilnog softvera na uređajima, App Store. Ponudu Applea nadopunjuju brojni drugi hardverski, softverski i servisni proizvodi.

Appleov iPhone kontinuirano stvara više od 50 posto prometa tehnološke korporacije. Tvrtka ima dominantnu ili barem moćnu poziciju na svim vertikalno povezanim razinama na temelju svojih pametnih telefona, tableta i pametnih satova kao i vlasničkih operativnih sustava i App Storea, jedine digitalne distribucijske platforme za aplikacije i druge softverske proizvode dostupne i izdavačima aplikacija i korisnicima na Apple uređajima.

 Bundeskartellamt.jpg Izvor: Bundeskartellamt

Regulator se sada može konkretno pozabaviti praksama koje ugrožavaju tržišno natjecanje i učinkovito ih spriječiti. Tijelo već istražuje Apple zbog njegovih pravila o praćenju aplikacija. U ovom trenutku nije donesena nikakva odluka o daljnjim postupcima protiv Applea.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI