Prelazimo iz zimskog u ljetno računanje vremena | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Prelazimo iz zimskog u ljetno računanje vremena

Autor Krunoslav Ćosić

Zbog pomicanja za jedan sat unatrag novost je drugačije označavanje sata

 Promjena vremena ljetno zimsko racunanje vremena.jpg Izvor: Pixabay

U Republici Hrvatskoj vrijedi vrijeme koje odgovara svjetskom usklađenom vremenu uvećanom za jedan sat (srednjoeuropsko zonsko vrijeme), piše u Zakonu o računanju vremena.

Ljetno računanje vremena u 2023. godini počinje 26. ožujka 2023. u 02 h 00 min i 00 s, tako što se pomicanjem za jedan sat unaprijed vrijeme u 02 h 00 min i 00 s računa kao 03 h 00 min i 00 s.

Ljetno računanje vremena u 2023. godini završava 29. listopada 2023. u 03 h 00 min i 00 s, tako što se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u 03 h 00 min i 00 s računa kao 02 h 00 min i 00 s.

Sat koji se 29. listopada 2023. zbog pomicanja za jedan sat unatrag pojavljuje dva puta između 02 h 00 min i 00 s i 03 h 00 min i 00 s, označava se prvi put kao sat 2A, a drugi put kao sat 2B.

Što se tiče obavezne upotrebe dnevnih svjetala na automobilima, ta odredba u Republici Hrvatskoj ostaje do 1. travnja 2023.

Koje zemlje mijenjaju sat?

Svakog proljeća kazaljke na satu u većem broju zemalja diljem svijeta pomaknu se za jedan sat i vraćaju se tek na jesen. Ova praksa - pridržavanje ljetnog računanja vremena – nekima je ipak sporna. U jednom trenutku to znači jedan sat manje sna za one koji su uključeni – sat koji se ne dobije ponovno pola godine.

Iz tog i mnoštva drugih razloga pomicanje sata mrze oni koje ostavlja umornima i – u najgorem slučaju – kasne na posao. Studija iz 2016. čak tvrdi da manjak sna na dan prijelaza na ljetno računanje vremena uzrokuje porast nesreća poput prometnih nesreća sa smrtnim ishodom.

Zagovornici u međuvremenu hvale prednosti prelaska dnevnog svjetla na večer tijekom proljeća. Štednja energije u večernjim satima bila je razlog zašto je ova mjera uopće izumljena, ali su suvremena istraživanja pokazala da ona ne ispunjava tu svrhu u modernom svijetu.

Dodatno dnevno svjetlo za večernje aktivnosti na otvorenom u proljeće i ljeto, kao i jutarnje putovanje na posao zimi mnogi još uvijek mogu smatrati prednošću, no korist od pomicanja dnevnog svjetla između proljetnih večeri i jesenskih jutara može se doista osjetiti samo na svjetlu.

 Zimsko i ljetno racunanje vremena.jpg Izvor: Statista

Dulji ljetni dani mogu se postići i usvajanjem stalnog ljetnog računanja vremena, promjene za koju je lobirale nekoliko američkih saveznih država i senator Marco Rubio na saveznoj razini, ali koja ostaje izvan granica američkih saveznih država.

Manje od 40 posto zemalja u svijetu trenutno primjenjuje ljetno računanje vremena, iako ih je više od 140 zemalja implementiralo u nekom trenutku. Do sada se stalno standardno/zimsko vrijeme pridržava samo u dva dijela SAD-a: veći dio Arizone i Havaji.

Dok se američke savezne države ovog vikenda prebacuju na ljetno računanje vremena, većina Meksika je prvi put preskočila promjenu usvojivši trajno zimsko računanje vremena. Međutim, neke regije na granici s SAD-om kao i sjeverna polovica Donje Kalifornije odlučile su se držati ljetnog računanja vremena, piše Statista.

Kanadske pokrajine Saskatchewan i Yukon (uz neke male iznimke) u međuvremenu su usvojile trajno ljetno računanje vremena na cijelom svom teritoriju. Sve zemlje Europske unije i mnoge europske nečlanice nastavljaju pomicati satove dva puta godišnje. Izvan Europe i SAD-a/Kanade pomicanje satova također se prakticira u Paragvaju, Čileu, Kubi, Haitiju, Levantu, Novom Zelandu i dijelovima Australije. Egipat ponovno uvodi ljetno računanje vremena 28. travnja u pokušaju uštede energije.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI