Novi zakon omogućuje provjeru platežne sposobnosti podnositelja zahtjeva za sklapanje ugovora
Zakon o elektroničkim komunikacijama potpisao je Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, a na snagu stupa danas 12. srpnja 2022.
Ovim se Zakonom uređuje područje elektroničkih komunikacija, i to pružanje elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga, pružanje univerzalnih usluga te zaštita prava korisnika, gradnja, postavljanje, održavanje i korištenje elektroničke komunikacijske infrastrukture, povezane opreme i povezanih usluga te određenih značajki terminalne opreme, uvjeti tržišnog natjecanja te prava i obveze sudionika na tržištu elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga, djelotvorno upravljanje radiofrekvencijskim spektrom te adresnim i brojevnim prostorom, digitalni radio i televizija, zaštita podataka, sigurnost elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga te obavljanje inspekcijskog nadzora i kontrole u elektroničkim komunikacijama, postupak donošenja odluka i rješavanja sporova u elektroničkim komunikacijama, kao i ustrojstvo, djelokrug i nadležnost nacionalnog regulatornog tijela za elektroničke komunikacije, poštanske usluge i željezničke usluge.
Među 187 članaka Zakona o elektroničkim komunikacijama zanimljiv je članak 141. koji se bavi procjenom platežne sposobnosti podnositelja zahtjeva za sklapanje ugovora. Operatori javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga mogu prikupljati i elektronički razmjenjivati nužne podatke o korisnicima (me, prezime i osobni identifikacijski broj te još neke podatke) u svrhu procjene platežne sposobnosti podnositelja zahtjeva za sklapanje ugovora.
Elektronička razmjena prikupljenih nužnih podataka između operatora obavlja se posredovanjem Financijske agencije (FINA) koja je posebnim propisima za poslovne subjekte ovlaštena voditi registre, evidencije i zbirke podataka te davati podatke o oznaci blokade računa i danima trajanja blokade.
Razmjena nužnih podataka odvija se tako da operatori Financijskoj agenciji dostavljaju ili omogućuju pristup nužnim podacima svojih korisnika, pri čemu ni jedan operator nema pravo uvida u podatke o konkretnom dugovanju, iznosu dugovanja ni o vjerovniku.
Nužni podaci obrađuju se vodeći računa o propisanim rokovima njihova čuvanja i arhiviranja, protekom kojih se moraju obrisati. Operator mora osigurati da su nužni podaci, koji su dostavljeni i/ili dani na uvid Financijskoj agenciji, točni i ažurni. Nužni podaci obuhvaćaju:
• ime, prezime i osobni identifikacijski broj
• podatke o urednosti u plaćanju računa (učestalost i broj dana neplaćanja duljeg od 60 dana nakon dospijeća računa)
• podatke o pokrenutom postupku prisilne naplate ili prodaje potraživanja zbog nepodmirenih dugovanja za elektroničke komunikacijske usluge i/ili uređaje.
Financijska agencija na zahtjev operatora, koji je zaprimio zahtjev za sklapanje ugovora, a na temelju nužnih podataka i potvrde operatora o danoj izričitoj suglasnosti podnositelja zahtjeva za jednokratnu provjeru podataka o blokadi njegova računa i danima trajanja blokade, dostavlja operatoru prethodnu procjenu platežne sposobnosti podnositelja zahtjeva izrađenu na temelju sljedećih podataka:
• postojanju ili nepostojanju dugovanja podnositelja zahtjeva
• učestalosti i broju dana neplaćanja duljeg od 60 dana
• postojanju ili nepostojanju pokrenutog postupka prisilne naplate ili prodaje potraživanja zbog nepodmirenih dugovanja za elektroničke komunikacijske usluge i/ili uređaje
• oznaci blokade računa podnositelja zahtjeva i danima trajanja blokade.
Prethodnu procjenu platežne sposobnosti podnositelja zahtjeva operatori mogu upotrebljavati isključivo nakon zaprimanja zahtjeva u svrhu samostalne procjene platežne sposobnosti podnositelja zahtjeva i donošenja odluke o prihvaćanju ili odbijanju zahtjeva za sklapanje ugovora te je ne smiju upotrebljavati u druge svrhe.
Ako operator na temelju samostalne procjene platežne sposobnosti odbije zahtjev za sklapanje ugovora mora podnositelju zahtjeva ponuditi drugu odgovarajuću uslugu ili zatražiti odgovarajuće sredstvo osiguranja plaćanja.