USKORO BEZ DIMA: Globalno postupno ukidanje benzinskih automobila | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

USKORO BEZ DIMA: Globalno postupno ukidanje benzinskih automobila

Autor Krunoslav Ćosić

Slovenci bi automobile s motorima na unutarnje sagorijevanje trebali zabraniti između 2029. i 2030. godine

 Benzinska tocenje (1).jpg Izvor: Pexels

Europska unija prošlog je tjedna odobrila zakon kojim će se zabraniti prodaja automobila s motorom s unutarnjim izgaranjem u njezinim državama članicama od 2035. Za Njemačku i Italiju, kao i za Rumunjsku, Bugarsku, Češku i Mađarsku, novi zakon postavlja prvi rok za prodaja automobila na benzinski pogon.

Neke vlade već su se izjasnile protiv zabrane – dovodeći u pitanje vremenski raspored postupnog ukidanja koji klimatski znanstvenici smatraju apsolutno nužnim. Druge zemlje Europske unije već su prihvatile postupno ukidanje automobila na benzin: Nizozemska, belgijska regija Flandrija, Švedska, Grčka i Slovenija žele ukinuti prodaju automobila s termičkim motorom čak i ranije, između 2029. i 2030. Ali, dopustit će prodaju hibrida.

Jedina zemlja u svijetu koja pobjeđuje sve ovo je Norveška, pionir električne mobilnosti izvan Europske unije, gdje je oko 80 posto novih prodanih automobila već potpuno električno, a 100 posto se očekuje 2025. godine.

 Benzinska tocenje (2).jpg Izvor: Pixabay

Slično tome, dobrovoljno formirani blokovi jedinstvenih standarda za vozila mogli bi se raspustiti u SAD-u zbog pitanja automobila s motorom s unutarnjim izgaranjem. Kalifornija je u kolovozu odredila datum postupnog ukidanja prodaje ovih vozila, također za 2035.

Dok je 17 država prethodno vezalo svoje standarde za vozila s kalifornijskim prema Saveznom zakonu o čistom zraku, nekoliko ih sada želi odustati. Države koje se slažu s odlukom Kalifornije (ili se očekuje da će to uskoro učiniti) su Washington, Oregon, Connecticut, Massachusetts, New York, Vermont i Delaware, što je manje od polovice bivših saveznika Kalifornije.

Dok se u početku očekivalo da će hibridi biti ukinuti i u Kaliforniji, sada će biti dopušteni neki napredni hibridi s velikom snagom baterije. Ostale nacije koje povoljno tretiraju hibride u njihovom postupnom ukidanju su Kanada, Slovenija, Singapur i Japan, ali većina nacija želi da oni također nestanu do trenutka kada dođe datum njihove zabrane.

 benzinska pumpa.jpg Izvor: Pexels

S druge strane, Šri Lanka je postavila najteže ciljeve od bilo koje zemlje, izdajući ne samo postupno ukidanje prodaje novih automobila na benzin već i potpunu zabranu cestovnog prometa za automobile s motorom s izgaranjem, tuk-tuke i motocikle do 2040.

Ali zemlja je također privukla međunarodnu pozornost u nedavnoj prošlosti zbog izdavanja sveobuhvatnih zakona čija se provedba pokazala problematičnom. Za neke manje zemlje bez vlastitih proizvođača automobila ili njihovih podružnica, postupno ukidanje automobila na plin može biti lakše provesti.

Zelenortski otoci, koji su zajedno s mnogim drugim nacijama diljem svijeta potpisali deklaraciju COP26 o zabrani prodaje novih automobila s motorom s unutarnjim izgaranjem do 2040., interno su postavili cilj postići taj podvig čak i ranije, do 2035.

 Početak zabrane prodaje automobila s unutarnjim sagorijevanjem u svijetu.jpg
Početak zabrane prodaje automobila s unutarnjim sagorijevanjem u svijetu
Izvor: Statista

 Automobil.jpg Izvor: Pixabay

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI