ISTINA ILI MIT: Opasno je koristiti telefon za vrijeme grmljavine? | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

ISTINA ILI MIT: Opasno je koristiti telefon za vrijeme grmljavine?

Autor Smartlife

Privlači li pametni telefon munje i koliko ih je opasno koristiti za vrijeme grmljavinskog nevremena – saznajte u nastavku

 profimedia-0840667979.jpg Izvor: Rui Vale de Sousa / Panthermedia / Profimedia

Već znate da, između ostalog, ne smijete stajati ispod drveta, držati se za metalnu ogradu ili biti pod tušem dok grmi. Međutim, sigurni smo da ste se našli vani za vrijeme grmljavinske oluje i pitali se hoće li vaš pametni telefon privući munje ako zaustavite taksi ili provjerite društvene mreže.

Iako su pametni telefoni kakve danas poznajemo u masovnoj upotrebi već više od 15 godina još uvijek postoje brojne nedoumice kada je njihova upotreba u pitanju, a jedna je od njih i "je li opasno koristiti telefon za vrijeme grmljavinskog nevremena".

Vrijeme je da jednom zauvijek riješimo tu dvojbu, ne samo za telefone već i za druge prijenosne uređaje na baterije.

Privlače li pametni telefoni munje

Ako ste zabrinuti može li vaš pametni telefon privući munje odgovor je ne. Bez obzira na to što se u njemu nalaze metalne komponente rizik od udara groma dok razgovarate ili koristite telefon nije ništa veći od držanja ključeva ili metalnog novca u ruci. A koliko je opasno držati metalne predmete u ruci?

"Telefoni, mali metalni predmeti, nakit i sl. ne privlače munje. Ljude grom pogađa jer su na krivom mjestu u krivo vrijeme. Krivo mjesto je bilo gdje vani, a krivo vrijeme je grmljavinska oluja u blizini“, kaže John Jesseniu, stručnjak iz Američke nacionalne meteorološke službe.

Mit da telefoni privlače munje nastao je prije mnogo godina, a u međuvremenu se uspio proširiti bez ikakve osnove za iznesene tvrdnje. Medicinska struka svjesna je postojanja raznih dezinformacija koje kruže o ovoj temi, a dr. Mary Ann Cooper sa Sveučilišta u Chicagu pozabavila se upravo ovim problemom u svom radu o ozljedama od groma:

"Medicinska literatura i medicinska praksa obiluju primjerima mitova od pogrešno pročitanih, krivo citiranih ili protumačenih informacija koje se zatim šire bez daljnje istrage."

 profimedia-0313600105.jpg Izvor: Stuart Miles / Alamy / Alamy / Profimedia

Prema dr. Cooper "iako mnoga izvješća o ozljedama od udara groma uključuju ljude koji koriste mobitele ta su izvješća posljedica sveprisutnosti ovih uređaja kao i nepažnje njihovih korisnika na vremenske uvjete i nemaju nikakve veze sa samim telefonima."

Nacionalna meteorološka služba SAD-a objašnjava - visina, šiljci i izolacija dominantni su čimbenici koji kontroliraju gdje će grom udariti.

 Oukitel-WP19-_-Foto-Oukitel.jpg Izvor: Oukitel

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI