Ovo je jedini filtar sa znanstveno dokazanim zadržavanjem od 98 posto
Terenski je testiran od strane više od 7.000 korisnika, a za rad mu nije potrebna struja. Smisao filtra PlanetCare je borba protiv onečišćenja mikroplastikom. Radi se o projektu započetom s velikom idejom da bi sve perilice rublja trebale imati ugrađen filtar od mikrovlakana. Ideja je tako jednostavna i učinkovita da jednostavno nije mogla omanuti.
Tvorci ideje su ju prije šest godina ponudili proizvođačima perilica rublja, ali inovativni integrirani filtar od mikrovlakana odbacio je svaki od tih proizvođača. Očigledno su imali ideju koja je stigla prerano, tržište nije bilo spremno za nju.
Počeli su educirati i osnaživati pojedince, organizacije i tvrtke koji brinu o okolišu. Upalilo je. Danas više od 7.000 pojedinaca već filtrira mikrovlakna s dodatnim filtrom prve generacije, a deseci tvrtki koriste komercijalno rješenje za filtriranje.
Ideja im je osnažiti ljude diljem svijeta i dati im priliku da naprave razliku i zaustave onečišćenje mikroplastikom iz perilica rublja. Krajnji cilj je potpuno zaustaviti onečišćenje mikroplastikom. S PlanetCare 2.0, drugom generacijom filtera od mikrovlakana, borba protiv onečišćenja mikroplastikom postala je puno lakša i učinkovitija.
Filtar ima jamstvo učinkovitosti od 98%, to jest zadržavanje vlakana. Test je proveden na perilici rublja Electrolux Perfectcare 600 od 9 kg uz korištenje programa Synthetics s 2-2,5 kg punjenja poliesterskih pokrivača, uspoređujući količinu mikrovlakana koja se oslobađaju s i bez instaliranog filtra PlanetCare 2.0. Rezultati se temelje na filtriranju odvodne vode kroz filter od 50 μm. Jasno, rezultati će varirati ovisno o količini pranja i korištenim uvjetima.
Izvor: Kickstarter Izvor: KickstarterPerilice rublja jedan su od onih uređaja koje obično pokušavamo stisnuti u što manji prostor. Ne brinite, koliko god vam prostor bio tijesan uvijek postoji način da instalirate PlanetCare filter.
Filtriranje otpadne vode iz perilice ima smisla. Ali koji je sljedeći korak? Nakon filtriranja u ulošku filtera ostane vam gnjecava kaša. A sva ta prljavština samo vrište »OPERI ME!«. Dakle, možete očistiti filter pod mlazom vode ili ostaviti da se osuši i baciti ga u kantu.
To bi bilo pomalo glupo, zar ne? Hvatanje mikrovlakana samo da bi se bacila natrag u prirodu nema smisla. Jer sve što bacimo u okoliš na kraju se vrati do nas, naše hrane i vode za piće. Temeljna ideja PlanetCare nije samo filtriranje mikrovlakana. Oni skupljaju prljave uloške i čiste ih u kontroliranom okruženju. I što se dalje događa?
Izvor: KickstarterUzimaju vlakna natrag kada se vaši iskorišteni ulošci vrate na obnovu. Uložak se ponovno koristi i šalje natrag korisnicima za nastavak hvatanja vlakana, dok se uložak filtra sa uhvaćenim vlaknima prikuplja i priprema za recikliranje.
Evo što o planu recikliranja kaže dr. Andrej Kržan, voditelj znanosti i dugogodišnji istraživač na Državnom institutu za kemiju u Ljubljani:
„Već imamo odobrenu upotrebu vlakana (vlaknasto ojačanje betonskih utega za perilice rublja, kemijsko recikliranje u monomere), ali budući da su količine koje primamo male još uvijek istražujemo nove mogućnosti. Trenutno provodimo testove s proizvođačem dizajnerskog namještaja koji želi razviti novu Ocean microplastics liniju svojih proizvoda.“
Dakle, kada vaše iskorištene spremnike preuzme dostavljač budite uvjereni da će se vlaknima rukovati u zatvorenom okruženju i da više nikada neće moći slobodno lutati planetom. I sami možete podržati projekt na Kickstarteru.
Izvor: Kickstarter Izvor: Kickstarter