NOVI VS. STARI: Snapdragon 8+ Gen 1 vs. Snapdragon 8 Gen 1 | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

NOVI VS. STARI: Snapdragon 8+ Gen 1 vs. Snapdragon 8 Gen 1

Autor Krunoslav Ćosić

Otprilike pola godine nakon glavnog ovogodišnjeg čipseta Qualcomm predstavlja novi čipset

 Snapdragon 8 Gen 1 (2).jpg Izvor: Youtube

Plus verzija je namijenjena najjačim pametnim telefonima, kao i 8 Gen 1, a uskoro stiže još jedan novi čipset Snapdragon 7 Gen 1 namijenjen srednje jakim premium pametnim telefonima.

Snapdragon 8 Gen 1 nalazi se, između ostalih, u Samsung Galaxy S22 seriji za američko tržište. Za očekivati je da će novi Snapdragon 8+ Gen 1 također svoje mjesto pronaći u nekom od nadolazećih flagship telefona iz Samsunga, ali i Xiaomija te mnogih drugih brandova poput Motorole.

 Snapdragon 8+ Gen 1 (1).jpg Izvor: Qualcomm

Ipak, novi Snapdragon 8+ Gen 1 je nadogradnja na model čipseta koji je Qualcomm predstavio krajem 2021. godine. Najveća razlika je u proizvodnom procesu – stariji Snapdragon 8 Gen 1 nastao je na 4 nm procesu stoji Samsung dok novi Snapdragon 8+ Gen 1 potpisuje tajvanski proizvođač TSMC, također na 4 nm. Prve informacije govore da je TSMC-ov SoC napredniji od Samsungovog.

Qualcomm ističe 30 posto bolje performanse što se tiče energetske učinkovitosti tako da je omogućeno lakše upravljanje nusproduktom – toplinom pa samim time i većim brzinama takta procesorskih jezgri. I na kraju boljim performansama.

I jedan i drugi čipset koriste osmojezgrenim ARM v9 procesorom s Qualcommovim prilagođenim Kryo jezgrama, ali uz veći takt na plus verziji. Oba koriste jednu Cortex-X2 Prime jezgru kao najbržu za najzahtjevnije procese, ali je nova verzija podignula takt na 3,2 GHz umjesto 3 GHz na Snapdragon 8 Gen 1.

 Snapdragon 8+ Gen 1 (2).jpg Izvor: Qualcomm

Tri jezgre Cortex-A710 Gold se koriste za srednje teške procese uz takt od 2,8 GHz (2,5 GHz na prethodniku) dok su četiri Cortex-A510 Silver jezgre namijenjene za štedljiviji rad uz takt od 2 GHz umjesto 1,8 GHz. Dakle, povećanje performansi je očito, što će omogućiti još jače pametne telefone u drugoj polovici godine.

Zajedničko je za oba čipseta grafički čipset Adreno 730 koji podržava Snapdragon Elite Gaming i HDR igranje. Istovremeno, brzina grafičkog čipseta (GPU) povećana je za 10 posto, ali je istovremeno smanjena potrošnja energije za 30 posto.

 Qualcomm-Snapdragon-8-Gen-1 (2).jpg Izvor: Qualcomm

Među razlikama su za 20 posto bolje performanse po vatu na AI engineu, iako se koristi ista (sedma) generacija. U dijelu rada s kamerom novi Snapdragon 8+ Gen 1 ne donosi novosti jer oba čipa dolaze s Qualcommovim trostrukim 18-bitnim ISP-om koji može uhvatiti 3,2 gigapiksela u sekundi te čak 240 12-megapikselnih fotografija u samo jednoj sekundi. Podržan je isti HDR sa snimanjem više kadrova. Prilikom snimanja 8K videa moguće je istovremeno snimiti 64-megapikselnu fotografiju, bez imalo kašnjenja.

U oba čipa koristi se integrirani Snapdragon X65 5G modem s maksimalnih 10 Gb/s brzinama pri preuzimanju podataka (download) sa sub-6 GHz i mmWave podrškom za prijenos mobilnih podataka. Također, oba Qualcommova čipa podržavaju Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3.

ASUS ROG, najbrži Android telefon
Izvor: Youtube

Asus Rog Phone 6 trebao bi biti prvi smartphone u koji će biti ugrađen čipset Snapdragon 8+ Gen 1, a uslijedit će:
iQOO 10 Pro
Motorola Edge 30 Ultra
OnePlus 10 Ultra
Realme GT 2 Master Explorer Edition
Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Fold4
Xiaomi 12 Ultra
Xiaomi 12S
Xiaomi 12S Pro
Xiaomi 12T Pro/Xiaomi Redmi K50s Pro
Xiaomi MIX Fold 2

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI