U 2020. stopa rasta bila je oko 80 posto, čak i viša nego u 2019. godini
Više od 100 telekomunikacijskih operatora širom svijeta ima pristup mmWave spektru za 5G te ulaže u ovu tehnologiju. Prema istraživanju Dell’Oro grupe rast prihoda usporio se u 2021. godini, u usporedbi s dvije prethodne godine. Rast prihoda za 5G mmWave tržište eksponencijalno je rastao i u 2019. i 2020., ali je usporio na 15 – 20 posto u 2021.
Stopa rasta u 2020. bila je oko 80 posto i znatno viša od one u 2019., no Stefan Pongratz iz Dell’Oro je istaknuo da je 2018. bila prva godina stvarnih prihoda od 5G mmWavea tako da ima puno prostora za rast prihoda.
Iako je stopa rasta prihoda u 2021. odražavala promjenu tempa za mmWave, Pongratz očekuje da će se tržišni uvjeti poboljšati u azijsko-pacifičkoj regiji u 2022. godini. Općenito, sjevernoamerička regija, koja uključuje zagovornike mmWavea kao što je američki operater Verizon, još uvijek ima lavovski udio na tržištu, prenosi Mobile World Live.
“Dok su ulaganja u mmWave New Radio uglavnom pozitivno iznenadila u odnosu na očekivanja iznesena prije tri do četiri godine, prihodi mmWave RAN-a bili su slabiji od onoga što smo zacrtali tijekom godine”, izjavio je Pongratz.
Ne bi trebalo biti zabrinutosti zbog usporavanja i implikacija za dugoročni poslovni slučaj i ovo više izgleda kao kratkoročna kalibracija koja odražava činjenicu da spektar ispod 6 GHz i dalje pruža najuvjerljiviju RAN ekonomiju. Ericsson je vodeći na tržištu dobavljača mmWave RAN opreme.
Prednosti mmWavea uključuju prijenos velikih količina podataka izuzetno velikim brzinama s niskom latencijom. Koristi se radiofrekventni opseg u rasponu od 24 GHz do 40 GHz. Međutim, njegov je domet mnogo ograničeniji od spektra nižeg pojasa i 5G mmWave će se obično primjenjivati na određenim mjestima poput događaja s većim brojem ljudi te na javnim površinama.
Izvor: Ericsson