Rusija razmatra prihvaćanje plaćanja bitcoinima za naftu i plin | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Rusija razmatra prihvaćanje plaćanja bitcoinima za naftu i plin

Autor Davor Dakić

Ali, samo iz prijateljskih zemalja! Kakvo je stanje u svijetu, što se tiče prihvaćanja kroptovaluta?

 Bitcoin.jpg Izvor: Rafael Henrique/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Uz bitcoin, Rusija razmatra prihvaćanje plaćanja u lokalnim valutama za naftu i plin iz takozvanih prijateljskih zemalja. Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je ovog tjedna da će od zemalja koje Rusija smatra neprijateljskim, odnosno onih koje su im uvele sankcije zbog invazije na Ukrajinu, tražiti isplate samo u rubljama; ne u eurima ili dolarima.

Gdje su regulirane kriptovalute?

Neke zemlje bitcoin proglašavaju službenim zakonskim sredstvom plaćanja dok druge najavljuju potpunu zabranu te kriptovalute. Karta svijeta koja se temelji na podacima koje je prikupila Law Library of the U.S. Congress (Pravna knjižnica američkog Kongresa) pokazuje koje su zemlje pokušavale zaustaviti kriptovalute i gdje su kriptovalute dobile više ili manje slobode.

Jedan primjer zemlje koja prihvaća kriptovalute je El Salvador u kojoj je u rujnu 2021. bitcoin proglašen službenom valutom od strane populističkog predsjednika Nayiba Bukelea. Država također oporezuje i na druge načine regulira kriptovalute. El Salvador je u posebnom položaju jer nema svoju valutu i umjesto toga se oslanja na američki dolar kao i neke druge zemlje u regiji.

 Rubalj Rusija.jpg Izvor: Bai Xueqi / Xinhua News / Profimedia

Druge zemlje koje primjenjuju zakone za reguliranje digitalnih valuta još uvijek ne idu tako daleko kao El Salvador. Umjesto toga te zemlje (najčešće razvijene zemlje) ulažu u projekte za pokretanje vlastitih digitalnih valuta središnjih banaka.

Ovo je nedvojbeno drugačiji pristup korištenju blockchain tehnologije od onoga kod izvornih kriptovaluta koje su izričito neovisne o bilo kakvoj državnoj kontroli, ali kao rezultat toga mogu biti vrlo nestabilne.

Među onima koji istražuju koncept su SAD, europske zemlje, Rusija i Australija. Indija i Tajland, koji također široko reguliraju kriptovalute, već imaju konkretnije planove za izdavanje vlastitih digitalnih valuta.

Ukrajina je također bila među zemljama koje su regulirale kriptovalute, ali su sredinom ožujka 2022. otišla korak dalje kada je donesen zakonski okvir za industriju kriptovaluta u toj zemlji. Potez je uslijedio nakon što su primili donacije u kripto valuti. Pravila poput registracije ili stjecanja licence za razmjenu kriptovaluta također postoje u EU, Velikoj Britaniji, Kanadi, SAD-u, Meksiku, Čileu, Japanu i Koreji, između ostalih, prenosi Statista.

 Kriptovalute u svijeu, Statista.jpg Izvor: Statista

Kina je bila prvo veliko gospodarstvo koje je počelo izdavati svoju nacionalnu valutu na blockchainu početkom 2021. Zemlja je zauzela ekstremniji pristup reguliranju kriptovalute izdavanjem apsolutne zabrane.

Prema Pravnoj knjižnici Kongresa, devet je zemalja do sada poduzelo ovu mjeru, dok je mnoge više implicitno zabranjivalo korištenje kriptovalute svojim drugim zakonima. Ova praksa bila je najčešća u Africi, na Bliskom istoku i u Aziji.

Kina je bila prvo veliko gospodarstvo koje je počelo izdavati svoju nacionalnu valutu na blockchainu početkom 2021. Ali, kasnije je uslijedio ekstremniji pristup reguliranju kriptovalute proglašavanjem apsolutne zabrane.

Prema Pravnoj knjižnici američkog Kongresa devet je zemalja do sada poduzelo ovu mjeru dok je mnoge više njih implicitno zabranjivalo korištenje kriptovalute svojim drugim zakonima. Ova praksa bila je najčešća u Africi, na Bliskom istoku i u Aziji.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI