Koliko je zaista potrebno radne memorije za jedan pametni telefon? | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

Koliko je zaista potrebno radne memorije za jedan pametni telefon?

Autor Krunoslav Ćosić

RAM ili radna memorija je bitan dio telefona bez kojeg se ne mogu izvršavati sve one funkcionalnosti koje koristimo

 Motorola g54 5G power edition (2).jpg Izvor: Motorola

Danas najslabiji pametni telefoni imaju 2 GB radne memorije, nešto jači (ali i dalje nedovoljno za napredne značajke) imaju 4 GB. Sa 6 GB ćete već moći koristiti svoj pametni telefon i za igranje dok se 8 GB i 12 GB smatra već moćnim telefonom. Postoje i modeli sa 16 GB te 24 GB RAM-a.

Prije deset godina Android uređaji imali su 512 MB ili 1 GB memorije. Međutim, prosječna količina RAM-a u uređajima ubrzano raste. Mnogi premium uređaji su 2012. imali 3 GB RAM-a, a nekoliko godina kasnije 4 GB postalo je standard. Sada se 4 GB smatra apsolutnim minimumom za novi uređaj. Koliko je radne memorije potrebno za telefone koji se koriste u 2024. otkrivamo u nastavku.

Vaš pametni telefon koristi memoriju s izravnim pristupom (Random Access Memory - RAM). Vaši trenutno pokrenuti programi, njihovi podaci i operativni sustav pohranjuju se u RAM dok telefon radi.

 smartphone,main,inside,fix,white,ic,nand,communication,hardware, Izvor: Shutterstock

Bez obzira koliko RAM-a vaš uređaj ima, to je ograničen resurs kojim moramo pažljivo upravljati. Svaki put kada otvorite novu aplikaciju ona mora zauzeti dio ove memorije. Jednostavne aplikacije i igrice će koristiti nekoliko stotina megabajta dok će sofisticiranije igre koristiti do gigabajta RAM-a, a najzahtjevnije igre mogu koristiti i do 1,5 GB RAM-a.

Uz 4 GB RAM-a pametni telefon ima dovoljno mjesta za nekoliko igrica ili aplikacija srednje veličine, zajedno s operativnim sustavom, da sretno koegzistiraju. Međutim, u jednom trenutku više neće biti slobodnog RAM-a. Očito je da 4 GB nije dovoljno za prosječnu količinu multitaskinga koju očekuje prosječni korisnik u 2024. godini.

Aplikacije za produktivnost obično su manje od igara tako da je moguće pokrenuti pet ili šest manjih aplikacija zajedno prije nego što se neke od njih ponovno učitaju kada im se vratite.

6 GB RAM-a pomoći će ublažiti ovaj problem, ali ga neće u potpunosti riješiti. Naravno, ako tražite više radne memorije kako bi sve radilo i radilo baš onako kako želite to obično znači prelazak na višu klasu telefona koji zahtijevaju znatno više novca u odnosu na ono što su korisnici spremni izdvojiti.

 Motorola g54 5G power edition (1).jpg Izvor: Motorola

Motorola nudi telefon koji dolazi s čak 12 GB radne memorije i 256 GB interne memorije i koji košta znatno manje od sličnih konkurentskih modela. Radi se o modelu Motorola g54.

Kako bi korisnici u svakom trenutku mogli izvući maksimum iz njega Motorola je uključila procesor MediaTek Dimensity 7020 s osam jezgri do 2,2 GHz za glatki prikaz videa, brzo igranje i neograničeni multimedijski užitak.

Motorola g54 5G power edition također je opremljen senzorom kamere od 50 MP s optičkom stabilizacijom slike kao i Quad Pixel tehnologijom za 4 puta bolju osjetljivost u uvjetima slabog osvjetljenja, što rezultira oštrijim i šarenijim fotografijama.

Korisnici se mogu približiti onome što fotografiraju uz Macro Vision kameru za snimanje i najmanjih detalja koji bi promakli standardnom objektivu. Sustav kamera zaokružuje senzor od 16 MP na prednjoj strani telefona.

 Motorola g54 5G power edition (3).jpg Izvor: Motorola

Motorola g54 5G power edition također redefinira visoku rezoluciju, omogućujući korisnicima da dožive svoje omiljene serije i filmove u Full HD+ rezoluciji bez žrtvovanja kvalitete slike. S iznimno fluidnim osvježavanjem zaslona od 120 Hz prebacivanje s aplikacije na aplikaciju, igranje igrica i surfanje internetom glatko je i bez zastajkivanja.

Osvježavanje zaslona automatski se prilagođava vrsti sadržaja prikazanog na zaslonu dok registracija dodira od 240 Hz nudi znatno brži odgovor u usporedbi sa standardnim zaslonom.

Baterija također neće biti problem jer Motorola g54 5G power edition dolazi s baterijom od 6000 mAh s TurboPower podrškom za brzo punjenje tako da korisnici nikada ne moraju brinuti da će ostati bez struje u ključnom trenutku.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI