Prije nekoliko dana je počela prodaja novih AR/VR naočala, a netko ih je već rastavio
2. veljače je počela prodaja Apple Vision Pro, naočala koje kombiniraju proširenu i virtualnu stvarnost, a cijena je još uvijek paprena – u SAD-u koštaju 3500 USD (modeli s više memorije još su skuplji), a ostatak svijeta tek čeka početak prodaje.
Očekivanja od Appleovih naočala su različita, ali jedna im se stvar mora priznati – znaju što je dobar dizajn i kako to skupo prodati. Što se nalazi ispod te ljepote zavirio je iFixit koji inače prodaje rezervne dijelove za pametne telefone i druge vrste uređaja, a koje korisnici mogu sami zamijeniti kod kuće (ekrane, baterije, konektore za punjenje).
„Najčudnija stvar kod Vision Proa je stvar koja ga čini jedinstvenim Appleom: ima veliku sjajnu prednju staklenu mjehurićastu stranu po kojoj se ističe od konkurencije obavijene aluminijem i plastikom, čak i kada je isključen“, prvi su dojmovi podijeljeni na webu.
Kada je uključen još je čudniji te umjesto da bude potpuno proziran, iza stakla, neobičan lentikularni zaslon prikazuje 3D video korisnikovih očiju oponašajući njihov pogled. Apple to naziva EyeSight zaslon, a kada vas korisnik gleda to gotovo pa izgleda kao da gledate kroz zamagljeno staklo.
Prema nekim recenzijama Appleove se AR/VR naočale na prvi pogled čine bizarnima i jezovitima te vrlo sumnjive korisnosti. Iz iFixita ističu da su znali kako će biti teško ući i rastaviti naočale, nadali su se da neće ništa slomiti (priznaju da jesu).
Izvor: YoutubeIpak, isplatilo se vidjeti svu novu tehnologiju koju je Apple ugurao u ovu stvar, od EyeSight zaslona do niza senzora, vanjske baterije pa do R1 čipa. Staklena ploča je zalijepljena i trebalo je dosta topline i vremena, ali skinuli su ju bez loma. Ako se razbije, Apple to naplaćuje 799 dolara.
S vanjskom baterijom Apple Vision Pro teži više od kilograma. Usporedbe radi, Meta Quest Pro teži 722 g, a Quest 3 515 g.
Vjerojatno bateriju nećete vidjeti na Appleovim reklamnim fotografijama, ali bez te baterije uređaj ne radi. Dakle, baterija se ne nalazi u naočalama nego ju nosite u džepu. To je ipak bolje rješenje jer su ovakve naočale uglavnom teške na glavni korisnika. Istovremeno, kad se baterija istroši lakše ju je zamijeniti kasnije.
Izvor: YoutubeUz to, Appleov hardverski tim spremno očekuje nadolazeću regulativu EU-a o baterijama koja će od 2027. godine zahtijevati da sva elektronika ima baterije koje korisnik može zamijeniti. Sama baterija teži 353 grama i sastoji se od tri baterije veličine iPhonea, isporučujući ukupno 35,9 Wh, što je više nego dvostruko od 17,3 Wh iPhonea 15 Pro.
Stručnjaci iFixita nastavili su dalje s rastavljanjem naočala, izvadili su zvučnike slušalica, odspojili konektore za spajanje, čipove (novi) R1 i M2 Mac. Da, Apple Vision Pro ima snagu Mac računala. Dakle, ovo je računalo koje možete nositi na licu. Detaljnije pročitajte na iFixit stranici.